Minister Edukacji Narodowej zachęca do oddawania krwi

Autor: mat. prasowe MEN 2016-10-16 14:41:27
Minister Anna Zalewska, zgodnie z obietnicą, którą złożyła na początku września ogłaszając Rok Wolontariatu, oddała wczoraj krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska jest stałym dawcą krwi.

Anna Zalewska, ogłaszając Rok Wolontariatu podkreśliła, że rok szkolny 2016/2017 będzie wyzwaniem także dla niej samej – raz w miesiącu minister stanie się wolontariuszem, m.in. przez pracę w hospicjum, korepetycje z języka polskiego w domu dziecka, aktywny udział w akcjach charytatywnych, odwiedziny domu seniora, domu opieki, praca w schronisku dla zwierząt.

W tym miesiącu Anna Zalewska zachęca pełnoletnich uczniów, nauczycieli, pracowników oświaty i rodziców do oddawania krwi na rzecz potrzebujących. Mimo że blisko 40% Polaków choć raz w życiu oddało krew, w naszym społeczeństwie nadal funkcjonuje wiele stereotypów na ten temat.

Ponad połowa Polaków uważa, że krew można wyprodukować w laboratorium – tymczasem krwi ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm, a oddanie krwi to jedyny sposób na podzielenie się z potrzebującymi, którym można uratować zdrowie i życie.

Przypomnijmy zatem kilka faktów:

oddając krew nie można zarazić się żadnymi chorobami (do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku)

oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych ani uzależnienia nie jest wymagana wiedza na temat swojej grupy krwi. Potencjalny dawca krwi poddawany jest kontroli medycznej, a grupę krwi ustala się po jej pobraniu. w Polsce krew oddaje się nieodpłatnie i bezinteresownie

krew należy oddawać regularnie, nie czekając na apele – tak tworzą się jej zapasy niezbędne do wykorzystania nie tylko w nagłych sytuacjach, ale przede wszystkim do systematycznego realizowania leczenia najcięższych chorób przewlekłych

jednorazowo pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml oddawanie krwi nie powoduje obserwowalnego spadku ani wzrostu masy ciała.

Dawcami mogą zostać osoby od 18 do 65 roku życia:

które ważą co najmniej 50 kilogramów

u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała

które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)

które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi które nie mają innych przeciwskazań.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u