Sprawozdanie Polski z realizacji Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych

Autor: mat. prasowe MS 2016-10-19 09:38:04
Delegacja RP, pod przewodnictwem Pana Łukasza Piebiaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w dniach 17 i 18 października br. odbywa dialog z Komitetem Praw Człowieka na temat implementacji przez Polskę postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

Minister podkreślił, że - władze Rzeczypospolitej Polskiej z najwyższą powagą traktują swe zobowiązania międzynarodowe, w szczególności z zakresu praw człowieka, i z zadowoleniem przyjmują możliwość podjęcia dialogu z Komitetem Praw Człowieka - Minister wskazał, że - polskie wysiłki związane ze zwiększaniem poziomu ochrony praw człowieka znajdują odbicie również w działalności strasburskiego Trybunału.

Przewodniczący delegacji przedstawił przykłady konkretnych działań prezentujących dalszą ewolucję krajowych przepisów i praktyki, które pozostają w obszarze zainteresowania Komitetu (w tym m.in. kwestia organów ścigania, nowe prawo o prokuraturze, zwalczanie procederu handlu ludźmi, przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy Policji, przeciwdziałanie dyskryminacji, zażegnanie problemu przeludnienia w zakładach karnych, rozszerzenie dostępu do profesjonalnych porad prawnych, inicjatywa Program Rodzina 500 plus, dostęp do świadczeń medycznych, zmiany w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego).

Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP) jest międzynarodowym traktatem uchwalonym w wyniku konferencji ONZ w Nowym Jorku, na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego z 16 grudnia 1966 r. Wszedł w życie 23 marca 1976 r.

Pakt zobowiązuje Państwa-Strony do zapewnienia praw obywatelskich i politycznych takich jak m.in.: prawo do życia, wolność religii i swoboda wyznania, wolność słowa i zgromadzeń, prawo uczestniczenia w wyborze władzy, równość wobec prawa. Do 5 października 2016 r. Pakt podpisało 7 państw, a ratyfikowało 168 państw, w tym Polska, która ratyfikowała go w roku 1977.

MPPOiP wchodzi, wraz z Międzynarodowym Paktem Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (MPPGSiK) oraz Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, w skład międzynarodowych regulacji w dziedzinie ochrony praw człowieka.

Na straży wykonywania postanowień MPPOiP stoi Komitet Praw Człowieka, który regularnie monitoruje przedłożone przez Państwa-strony sprawozdania nt. realizacji poszczególnych praw zawartych w Pakcie. Państwa przedkładają Komitetowi raporty, początkowo rok po przystąpieniu do Paktu, a następnie po wnioskowaniu przez Komitet (zwykle co cztery lata).

Spotkania Komitetu odbywają się zazwyczaj w Genewie trzy razy w ciągu roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u