210. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1806 r.

Autor: Andrzej Ficek 2016-11-04 16:42:24
Z inicjatywy wielkopolskiego posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu dzisiejszym, 4 listopada oddał hołd bohaterom. Bartłomiej Wróblewski złożył projekt uchwały 20 października. Był on wcześniej konsultowany z dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu Tomaszem Łęckim, a za jego pośrednictwem z prof. Przemysławem Matusikiem

- Powstanie Wielkopolskie, pierwsze z zakończonym sukcesem powstań narodowych, przyniosło nadzieję na odrodzenie się polskiej państwowości – czytamy w dzisiejszej uchwale, którą Sejm przyjął przez aklamację.

W tym roku obchodzimy 210. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak zaznaczono w uchwalonym dziś dokumencie, wydarzenie to jest chlubną, lecz mało znaną kartką w historii narodu polskiego. Sejm przypomniał dziś, że 6 listopada 1806 r. przybyli do Poznania Jan Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki, którzy wezwali do walki z zaborcą u boku Napoleona. Ten ówczesny zryw objął Wielkopolskę, a następnie ziemię sieradzką, Kujawy, Mazowsze i Pomorze. - Powstańcy zajęli także twierdzę jasnogórską – podkreślił Sejm.

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej jest wyrazem pamięci i szacunku wobec wysiłków powstańców, a także podziękowaniem za ich odwagę i poświęcenie, a także za zmysł polityczny i realistyczne wykorzystanie okoliczności dla dobra sprawy polskiej.

***

Powstanie wielkopolskie 1806 roku było zbrojnym wystąpieniem społeczeństwa polskiego przeciwko wojskom pruskim. Otworzyło listę polskich powstań narodowych XIX wieku. Jest jednym z czterech wystąpień narodowych, które zakończyły się sukcesem. Uwiecznione przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu” jest symbolem niezłomnego trwania idei Niepodległego Państwa Polskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u