Podsumowanie drugiego dnia 32. posiedzenia Sejmu

Autor: sejm.gov.pl 2016-12-15 09:28:46
Uchwalenie reformy edukacji, przywracającej m.in. 8-letnią szkołę podstawową oraz 4-letnie liceum ogólnokształcące to jedna z decyzji podjętych w drugim dniu 32. posiedzenia Sejmu. Posłowie zdecydowali też m.in. o utworzeniu Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchwalili programy modernizacyjne Służby Więziennej oraz Policji i innych służb mundurowych na lata 2017-2020. Ponadto Izba rozpoczęła prace nad prezydenckim projektem ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W drugim czytaniu były z kolei omawiane projekty tzw. ustawy dezubekizacyjnej oraz prezydencka propozycja wprowadzenia ulg komunikacyjnych dla dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego poza granicami kraju oraz ich nauczycieli.

Posłowie rozpoczęli dzisiejsze obrady od podjęcia przez aklamację uchwały w sprawie uczczenia pamięci Stanisława Mikołajczyka w 50. rocznicę śmierci. Więcej informacji o tym wydarzeniu – w osobnym komunikacie.

Początek sejmowych prac nad dwiema ustawami

Prezydencki projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje szczególne uhonorowanie 100. rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości w 1918 r. W celu przyznania obchodom najwyższej rangi, projekt zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożonych z najwyższych organów władzy RP, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych. Spośród najwyższych organów państwowych, członkami Komitetu będą, oprócz Prezydenta RP m.in.: Marszałkowie: Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów i Ministrowie: Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Spraw Zagranicznych, Edukacji Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Komitet będzie podejmował działania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską zarówno w roku 1918, jak i w kolejnych latach. Projekt uzasadniła Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu – Izba rozpatrzy go w głosowaniu.

Rada Ministrów przedstawiła projekt ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu między Rzecząpospolitą Polską a terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu. Podstawowym celem projektowanej ustawy jest stworzenie ram prawnych, na podstawie których określone zostaną zasady wzajemnej współpracy w zakresie opodatkowania dochodów. Rozwiązania zaprojektowane w porozumieniu są oparte na Modelowej Konwencji OECD, która stanowi międzynarodowy standard dla umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Projektowana ustawa zawiera korzystne rozwiązania dla podatników - będzie stanowiła bodziec w rozwijaniu wzajemnych inwestycji poprzez wprowadzenie w relacjach polsko-tajwańskich preferencyjnych stawek w zakresie podatku pobieranego u źródła oraz poprzez wprowadzenie korzystnych przepisów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania. W propozycji rządu są też rozwiązania korzystne pod względem fiskalnym – projekt przewiduje wprowadzenie przepisów dotyczących wymiany informacji podatkowych oraz postanowień w zakresie ograniczenia korzyści umownych. Wejście w życie porozumienia spowoduje podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki w zakresie przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Tajwanu oraz polskich przedsiębiorstw, które chcą inwestować na Tajwanie. Projekt uzasadnił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza. Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Kontynuacja prac w drugim czytaniu nad projektami czterech ustaw

Obniżenie emerytur i rent funkcjonariuszom pełniącym służbę w latach 1944-1990 m.in. w MBP i SB – taką propozycję zawiera rządowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby KontrwDywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Jak podkreśla wnioskodawca, projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej nie karze byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa, a jedynie odbiera im niesłusznie przyznane przywileje - wysokie świadczenia emerytalne i rentowe. W projekcie zaproponowano obniżenie współczynnika procentowego podstawy wymiaru emerytury za każdy rok służby na rzecz totalitarnego państwa (z 0,7 proc. na 0,5 proc.) oraz obniżenie współczynnika procentowego podstawy wymiaru renty inwalidzkiej o 2 proc. za każdy rok takiej służby. Renty rodzinne, będące pochodną emerytur i rent inwalidzkich, mają również zostać obniżone. Obniżone świadczenia emerytalne i rentowe nie będą mogły przekraczać średniej emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wypłacanej przez ZUS w czasie tworzenia projektowanej ustawy (według wstępnych danych w czerwcu 2016 r. przeciętna emerytura wynosiła ok. 2.053 zł, renta z tytułu niezdolności do pracy - ok. 1.543 zł, a renta rodzinna - ok. 1.725 zł). Świadczenia w nowej wysokości mają być wypłacane od 1 października 2017 r. Po pierwszym czytaniu na posiedzeniu Sejmu projekt trafił do dalszych prac w Komisjach: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Sprawozdanie Komisji przedstawił poseł Arkadiusz Czartoryski. W związku ze zgłoszonymi na tym etapie poprawkami projekt trafił ponownie do prac komisyjnych w celu ich zaopiniowania.

Celem rządowego projektu nowelizacji ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw jest zmniejszenie „szarej strefy” w obszarze gier hazardowych, zwłaszcza na automatach i w internecie. Nowe przepisy mają też przyczynić się do większej ochrony graczy, w tym nieletnich, przed negatywnymi skutkami hazardu i zwiększyć wpływy podatkowe z legalnego hazardu. Projekt m.in. rozszerza katalog gier, które mogą być oferowane w internecie – będą to praktycznie wszystkie gry hazardowe. Zgodnie z projektem podmiot wykonujący monopol państwa nad grami na automatach w salonach gier oraz w internecie będzie zobowiązany do wdrożenia polityki odpowiedzialnej gry, w ramach której m.in. sprawdzana będzie pełnoletność gracza. Obowiązkowe byłoby też przeprowadzanie transakcji wynikających z gier w internecie za pośrednictwem rachunków płatniczych. Podmioty urządzające gry hazardowe w internecie nie mogłyby umieszczać na stronach do tych gier reklam usług finansowych, a także samodzielnie ich oferować. Projekt zakłada również objęcie monopolem państwa gier na automatach organizowanych poza kasynami. Komisja Finansów Publicznych zaproponowała poprawki do projektu. Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawiła posłanka Maria Zuba. W dyskusji zgłoszono do projektu poprawki oraz wniosek o odrzucenie – dokument trafił ponownie do Komisji Finansów Publicznych.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw przyznaje prawo do ulg komunikacyjnych oraz ulgowego wstępu do muzeów i parków narodowych zamieszkałej za granicą grupie dzieci i młodzieży uczącej się języka polskiego (oraz ich nauczycielom). Proponowane zmiany mają objąć uczniów szkół społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie i sekcje polskie funkcjonujące w szkołach działających w systemach oświaty innych państw. Pierwsze czytanie projektu zostało przeprowadzone w Komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Łączności z Polakami za Granicą, które zaproponowały jego przyjęcie z poprawkami. Na forum Sejmu stanowisko komisji przedstawiła posłanka Małgorzata Wypych. Do trzeciego czytania Izba przystąpi w bloku głosowań.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o instytutach badawczych wzmacnia nadzór ministra nad instytutami. Zgodnie z projektem minister nadzorujący dany instytut ma powoływać i odwoływać dyrektora oraz jego zastępcę na czas nieoznaczony, bez zasięgania opinii rady naukowej oraz przeprowadzania konkursu. W projekcie przewidziano zmianę przepisów dotyczących m.in.: wyznaczania osoby pełniącej obowiązki dyrektora instytutu oraz skrócenie terminu (z 3 do 2 miesięcy) przedstawienia przez zespół roboczy opinii w postępowaniu przygotowawczym poprzedzającym utworzenie, połączenie, podział, reorganizację, przekształcenie lub likwidację instytutu. Projekt przewiduje zmiany w zakresie zadań i składu rady naukowej instytutu oraz wyboru przewodniczącego rady naukowej. Projekt skraca też termin (z 90 do 30 dni) uchylenia przez ministra nadzorującego uchwały rady naukowej w przypadku stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa lub statutem instytutu. Po pierwszym czytaniu na posiedzeniu Sejmu projekt trafił do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która zaproponowała jego przyjęcie z poprawkami. Na forum Sejmu przedstawiła je posłanka Lidia Burzyńska. W związku ze zgłoszonymi poprawkami dodatkowymi projekt trafił ponownie do prac komisyjnych.

Sejm uchwalił trzynaście ustaw - będą one teraz przedmiotem prac Senatu

Nowa ustawa – Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające tę regulację ustanawiają nowy ustrój szkolny oraz modyfikują organizację szkół i placówek oświatowych. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Nowy system, oprócz 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, obejmie też: 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia i szkołę policealną. Branżowa szkoła I stopnia umożliwi otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i uzyskanie wykształcenia zasadniczego branżowego. Jej absolwenci będą przygotowani zarówno do podjęcia pracy, jak i do kontynuowania kształcenia w branżowej szkole II stopnia. Zgodnie z uchwalonymi przepisami uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 będą podlegać promocji do klasy VII. Tym samym rozpocznie się wygaszanie gimnazjów – nie będzie już prowadzona rekrutacja do tych szkół.

Zwiększenie ochrony praw i interesów RP – to istota ustawy tworzącej Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej. Prokuratoria Generalna będzie zastępowała polskie państwo (w tym Skarb Państwa, organy administracji rządowej, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a także określone w ustawie osoby prawne inne niż Skarb Państwa) w postępowaniach przed sądami, trybunałami i innymi organami orzekającymi. Prokuratoria Generalna zapewni też tym osobom i podmiotom dostęp do fachowej pomocy prawnej. Rozwiązanie to ograniczy koszty oraz podniesie jakość ochrony prawnej. Ustawa umożliwia utworzenie fachowego zaplecza analitycznego i prawnego dla Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające tę regulację przewidują likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa, co ma przynieść około 100 mln zł oszczędności rocznie. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej przejmie prezes Rady Ministrów. Uchwalone ustawy przewidują, że uprawnienia właścicielskie w stosunku do spółek Skarbu Państwa będą wykonywane przez poszczególnych ministrów branżowych. Ponadto ustawa porządkuje i wprowadza przejrzyste zasady polityki kadrowej do organów nadzoru i organów zarządzających. Jej elementem jest utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa - ciała doradczego zapewniającego szefowi rządu kompleksowe i profesjonalne wsparcie, w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego oraz opiniowania kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych. Ustawa precyzyjnie wskazuje organy administracji, które będą administrować poszczególnymi składnikami mienia państwowego. Przyjęte przez Sejm rozwiązania zmieniają zasady i model zbywania akcji i udziałów Skarbu Państwa. Ich zbywanie ma się odbywać na mocy uchwały Rady Ministrów. Ustawa przewiduje ponadto wyodrębnienie grupy spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Wykonywanie w nich uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa będzie podlegało szczególnemu nadzorowi premiera. Najważniejszym celem i spodziewanym efektem nowych rozwiązań jest długoterminowy wzrost wartości majątku narodowego przez wzrost majątku poszczególnych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej powierza tej formacji zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Prokuraturze Krajowej. O zakresie tych zadań zdecyduje minister sprawiedliwości, będący zwierzchnikiem Służby Więziennej. Przy wykonywaniu nowych zadań Służba Więzienna będzie mogła posługiwać się posiadanymi uprawnieniami.

Ustawa o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020” przewiduje zakup odpowiedniego sprzętu i wyposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych więziennictwa. Łącznie na program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020 ma zostać przeznaczone 1,5 mld zł. Wdrożenie Programu ma na celu stworzenie dla Służby Więziennej optymalnych warunków do realizacji jej zadań ustawowych oraz istotną poprawę sprawności i skuteczności jej działania, co pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochrony obywateli. Elementem programu jest też wzrost wydatków na uposażenia funkcjonariuszy, średnio o 253 zł od 1 stycznia 2017 r.

Kolejna ustawa ustanawia „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Wdrożenie Programu ma na celu poprawę skuteczności i sprawności działania służb mundurowych i stworzenie warunków sprzyjających realizacji ich ustawowych zadań przez modernizację infrastruktury, sprzętu i wyposażenia. Wzmocniony ma być także motywacyjny system uposażeń funkcjonariuszy oraz zwiększona konkurencyjność wynagrodzeń pracowników cywilnych formacji. Ogólna kwota wydatków na realizację Programu wyniesie 9 186 697 tys. zł.

Zmiany w ustawie o rachunkowości dostosowują polskie prawo do przepisów unijnych. Nowelizacja wprowadza obowiązek ujawniania przez niektóre duże jednostki oraz grupy kapitałowe w sprawozdaniu z działalności (w formie oświadczenia) lub w odrębnym sprawozdaniu ważnych informacji niefinansowych dotyczących kwestii: środowiskowych; spraw społecznych i pracowniczych; poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. Sprawozdanie będzie musiało zawierać też krótki opis modelu biznesowego jednostki, opis polityki prowadzonej w danym zakresie, jej rezultatów oraz ryzyk i sposobu zarządzania ryzykami w kwestiach niefinansowych, a także przedstawienie niefinansowych kluczowych wskaźników efektywności związanych z daną działalnością.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza ułatwienia w odzyskiwaniu należności od dłużników posiadających rachunki bankowe w innych państwach. Ustawa ułatwia transgraniczne dochodzenie należności w sprawach cywilnych i handlowych. Przyjęte przez Sejm rozwiązania umożliwią skuteczne wykonywanie unijnej procedury europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym. Wejście w życie nowelizacji umożliwi wierzycielom zabezpieczenie ich roszczeń na rachunkach bankowych dłużników, niezależnie od państwa, w którym są one prowadzone. W przypadku Polski nowe przepisy obejmą egzekwowanie należności z rachunków bankowych oraz tych prowadzonych przez SKOK-i. Skutkiem wydania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym dłużnika będzie blokada tego rachunku. Zgodnie z ustawą czynności dotyczące wykonywania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym mają być realizowane przez komorników.

Sejm upoważnił prezydenta do ratyfikacji Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN), sporządzonego w Genewie dnia 19 stycznia 1996 r. Dokument ten zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności. Klasy niższe nie uprawniają do korzystania ze środków TEN-T (transeuropejskie korytarze transportowe UE).

Zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym to jeden z elementów Programu Pracy Więźniów który ma zwiększyć zatrudnienie osób skazanych. Ustawa zwiększa wykaz podmiotów, na rzecz których więźniowie będą mogli nieodpłatnie pracować. Będzie to możliwe na rzecz: na rzecz: samorządu terytorialnego, podmiotów, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim, państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych, spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa lub gminy, powiatu bądź województwa. Więźniowie będą mogli także bez wynagrodzenia pracować na rzecz instytucji lub organizacji reprezentujących społeczność lokalną oraz w placówkach oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, podmiotach leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, fundacjach, stowarzyszeniach i innych instytucjach lub organizacjach użyteczności publicznej, niosących pomoc charytatywną – o ile podmioty te wyrażą na to zgodę. Praca ta będzie możliwa – za pisemną zgodą skazanego lub na jego wniosek - również powyżej 90 godzin w miesiącu. Ustawa zmienia ponadto potrącenia z wynagrodzenia skazanych za pracę. Potrącenie na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej ma zostać obniżone z 10 do 7 proc., a potrącenie na cele Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy wzrośnie z 25 do 45 proc.

Możliwość przekazywania przez samorządy środków finansowych na realizację inwestycji przy drogach krajowych to istota nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw postulatom samorządów, które w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców i ich potrzeby komunikacyjne, chcą finansować przy drogach krajowych np. budowę chodników czy ścieżek rowerowych. Uchwalone przepisy wyeliminują wątpliwości prawne dotyczące możliwości przekazywania przez samorządy środków na takie inwestycje.

Wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego

W bloku głosowań posłowie zdecydowali również o wyborze dr. hab. Michała Warcińskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Omówienie komisyjnych poprawek do dwóch projektów uchwał

Izba zajęła się sprawozdaniami Komisji Kultury i Środków Przekazu o dwóch projektach uchwał: w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz w sprawie uczczenia 75. rocznicy śmierci Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza. Przedstawili je odpowiednio: posłanka Elżbieta Kruk oraz poseł Piotr Babinetz. Do głosowania nad projektami Izba przystąpi w bloku głosowań.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u