Informacja ws. przebiegu 33. posiedzenia Sejmu

Autor: sejm.gov.pl 2016-12-19 09:28:52
Blokowanie przez posłów opozycji Sali Posiedzeń, do którego doszło w czasie 33. posiedzenia Sejmu było naruszeniem obowiązującego prawa i bezpieczeństwa w Izbie. W takich przypadkach Marszałek Sejmu ma - zgodnie z Regulaminem Sejmu - obowiązek reagowania.

Artykuł 10 ust. 1 pkt 13 Regulaminu Sejmu mówi, że „Marszałek Sejmu sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem na całym obszarze należącym do Sejmu. Marszałek Sejmu wydaje również stosowne zarządzenia porządkowe, w tym o użyciu w razie konieczności Straży Marszałkowskiej”.

Te sytuacje normują przepisy zawarte w: Zarządzeniu nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008 r. w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz Regulaminie Sejmu. Upoważniają one Marszałka Sejmu do wydawania zarządzeń porządkowych. Zarządzenia te mogą mieć dowolną postać, zarówno obszernego aktu prawnego, jakim jest zarządzenie regulujące zasady wstępu na teren Sejmu, jak i jednostkowego polecenia wydanego w konkretnej sprawie.

Działania niezgodne z przepisami oraz zasadami demokracji zobowiązują Marszałka Sejmu do zastosowania Regulaminu Sejmu. Tak stało się w powyższym przypadku, gdy opozycja parlamentarna uniemożliwiła kontynuację obrad Sejmu, między innymi nad projektem budżetu państwa na przyszły rok oraz ustawy dezubekizacyjnej. W związku z tym zostały one przegłosowane w innym pomieszczeniu przy zachowaniu konstytucyjnych i regulaminowych wymogów.

Informujemy, że Marszałek Sejmu miał prawo przenieść posiedzenie Sejmu do Sali Kolumnowej. Art. 10. ust. 1 pkt 3 Regulaminu Sejmu uprawnia Marszałka do zwoływania posiedzeń, w tym określania ich czasu i miejsca.

Zmiana miejsca obrad Sejmu na Salę Kolumnową nie jest precedensem, np. 73. posiedzenie Sejmu VI kadencji 12 sierpnia 2010 r. również odbyło się w Sali Kolumnowej.

16 grudnia na posiedzeniu Konwentu Seniorów o g. 21.00, Marszałek Sejmu zwrócił się z prośbą do przewodniczących wszystkich klubów o umożliwienie prowadzenia obrad w sali plenarnej. Wobec braku reakcji, Marszałek Sejmu pojął decyzję o zmianie miejsca posiedzenia na Salę Kolumnową. Wszyscy posłowie zostali poinformowani sms-em o godzinie i miejscu obrad Sejmu. Informacja ta była również wyświetlana na ekranach w sali plenarnej.

Głosowania w Sali Kolumnowej odbywały się przy zachowaniu kworum. Zgodnie z art. 7 ust. 5 Regulaminu Sejmu listy obecności były wyłożone przez cały dzień i dostępne dla wszystkich posłów. W dniu 16 grudnia o obecności posła na posiedzeniu świadczył udział w głosowaniach.

Z uwagi na istniejące warunki Marszałek Sejmu podjął, na podstawie art. 188 ust. 3 Regulaminu Sejmu, decyzję o zarządzeniu głosowania poprzez podniesienie ręki i obliczenie głosów przez sekretarzy. Wyniki wszystkich głosowań jednoznacznie świadczyły o tym, przeprowadzane były przy zachowaniu konstytucyjnego kworum.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u