#RokNowychZadań: premier Beata Szydło z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Henrykiem Kowalczykiem o gospodarce

Autor: premier.gov.pl 2017-01-23 17:04:28
Stawiamy na gospodarkę i ekonomię, która ma służyć obywatelom. Pieniądze publiczne powinny być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, rozsądny - mówiła premier Beata Szydło po poniedziałkowym spotkaniu z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz ministrem Henrykiem Kowalczykiem, przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Rozwój i gospodarka - priorytetami rządu PiS w 2017 r.

Rozmawialiśmy przede wszystkim o gospodarce, o rozwoju, o tym wszystkim, co w tym roku jest najważniejszym zadaniem postawionym przed rządem PiS - powiedziała premier Beata Szydło. Jak dodała jest to realizacja programu PiS i zobowiązań względem Polaków.

Szefowa rządu zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach i miesiącach uruchomione będą kolejne zmiany pomagające polskim przedsiębiorcom. Mamy projekty prorozwojowe, inwestycyjne, które będą w tym roku wprowadzane w życie, a które mają znakomite znaczenie dla realizacji „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” przygotowanej przez pana premiera Morawieckiego i przede wszystkim strategii, która ma dać zrównoważony rozwój, tzn. dać równe szanse wszystkim regionom, województwom, tym wszystkim miastom, miasteczkom, niewielkim miejscowościom, które dzisiaj mają problemy gospodarcze wskazała premier. Jednocześnie zapowiedziała, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt, który będzie ogromną szansą dla tych regionów.

Uszczelnienie systemu podatkowego to kolejny ważny punkt poniedziałkowych rozmów szefowej rządu w ramach przeglądu resortów. To jest plan bardzo ambitny postawiony przed wicepremierem Morawieckim, jako to najważniejsze zadanie - podkreśliła premier Beata Szydło. Jak mówiła uszczelnianie systemu polega na wprowadzaniu nowych rozwiązań oraz lepszej skuteczności służb, które tym się zajmują. Chcemy, żeby tych środków z uszczelniania systemu wpływało jak najwięcej do budżetu państwa, bo przekłada się to na realizację projektów społecznych i inwestycyjnych. Pokazujemy, że w Polsce jest wystarczająca ilość środków budżetowych - podkreślała premier.

Rozwój i transparentność spółek Skarbu Państwa to kolejny priorytet na nadchodzący rok. Spółki Skarbu Państwa mają inwestować, rozwijać się przy transparentnym zarządzaniu - powiedziała premier Beata Szydło. Dodała, że minister, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk będzie koordynował nowy proces zarządzania spółkami. Chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa z jednej strony były tym kołem napędowym polskiej gospodarki, żeby inwestowały, żeby się rozwijały, żeby stawały się coraz większymi graczami na rynkach europejskich, na rynku światowym, gospodarczym - powiedziała premier. Szefowa rządu zapowiedziała również, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie, na którym zostaną omówione wszystkie sprawy dotyczące nowej formy zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

Plany Ministerstwa Finansów i Rozwoju na rok 2017: ciąg dalszy uszczelniania systemu podatkowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji

Rozwój ma przede wszystkim służyć ludziom - przekonywał wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd premier Beaty Szydło realizuje budżet prospołeczny i ważne zadania, które utrzymują stabilność makroekonomiczną i przyczyniają się do wzrostu gospodarczego służącego rodzinom. Wicepremier Morawiecki podkreślał, że budżet na 2017 r. to budżet nadziei i wystarczy środków na finansowanie wszystkich programów.

Ministerstwo Finansów i Rozwoju stawia w 2017 r. na uszczelnianie systemu podatkowego. Chcemy, by pieniądze z uszczelniania systemu podatkowego służyły polskim rodzinom, by do nich docierały dochody zamiast do mafii VAT-owskich i wielkich korporacji unikających płacenia podatków - powiedział szef resortów rozwoju i finansów.

Rok 2017 upłynie także pod znakiem rozwijania form wsparcia dla przedsiębiorców. W życie wejdzie kilkadziesiąt nowych zmian, w tym projekty związane z tzw. „Konstytucją dla biznesu”. Wicepremier Morawiecki wśród prorozwojowych inicjatyw wymienił również Polski Fundusz Rozwojowy, program dla start-upów czy budowę wielkich jednostek morskich, jak ta w Szczecinie, pod którą dziś będzie wmurowany kamień węgielny. Podniesienie ulgi innowacyjnej, mniejszy ZUS dla małych firm, możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej, to kolejne projekty, które rząd premier Beaty Szydło realizuje dla przedsiębiorców.

Wicepremier Morawiecki wyraził nadzieję, że pakiet eksportowy dla polskich firm przełoży się na wysoką jakość wzrostu gospodarczego. Podobnie jak budowa długoterminowych oszczędności poprzez rozsądne reformy systemu emerytalnego. Resorty, którymi kieruje będą też wzmacniać rynek kapitałowy i polską giełdę. Ze wsparciem środków unijnych i budżetowych realizowanych będzie też szereg nowych inwestycji.

Jak oszacował wicepremier, przyciągniemy z Wysp Brytyjskich 25 do 30 tys. osób i stworzymy nowe miejsca pracy dla zaawansowanych systemów usług. Wicepremier wskazał przy tym, że konsekwentnie będzie prowadził politykę przyczyniającą się do zmniejszenia bezrobocia i podnoszenie wynagrodzeń.

Plany ministra Henryka Kowalczyka na rok 2017: nowy model zarzadzania spółkami Skarbu Państwa

Ten rok był pracowity. Rząd przeprowadził bardzo wiele rozwiązań legislacyjnych - minister Henryk Kowalczyk podsumował 2016 r. Jak mówił kolejny upłynie pod znakiem „projektów gospodarczych i inwestycyjnych”. Jak zauważył, uszczelnianie systemu podatkowego zaczyna działać, bo znacząco rosną wpływy podatkowe do budżetu państwa. W roku 2018, w porównaniu do roku 2013, na pewno będziemy mieli wpływy podatkowe znacznie większe, niż 52 mld zł. To widać już bardzo wyraźnie w tej chwili, kiedy mamy znacznie zwiększone wydatki, a mniejszy deficyt - mówił minister Henryk Kowalczyk.

Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział, że do końca marca wraz z innymi ministrami wypracuje nowy model zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Od 1 stycznia 2017 r. rozpoczął się proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa, który koordynuje minister Kowalczyk.

Przewodniczący Komitet Stałego RM podkreślał, że rząd Beaty Szydło odchodzi od prywatyzacji i systematycznie odbudowuje majątek narodowy Skarbu Państwa. Przykładem takich działań są chociażby repolonizacja banku Pekao SA, uratowanie stoczni marynarki wojennej czy Zakładów Cegielskiego.

Na ukończeniu jest również ustawa o repatriacji. W najbliższych tygodniach zostanie przeprowadzona. Po wdrożeniu ustawy dynamicznie ruszy proces repatriacji - poinformował minister.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u