Koniec z niekontrolowanym zadłużaniem się gmin

Autor: mswia.gov.pl 2017-03-15 09:13:39
Szybsza i bardziej proporcjonalna reakcja na pogarszający się stan finansowy gmin – to jedno z głównych założeń nowelizacji ustawy o izbach obrachunkowych. Projekt przedłożony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został przyjęty na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Proponowane zmiany w funkcjonowaniu regionalnych izb obrachunkowych pozwolą na lepszy nadzór nad finansami gmin. Najważniejsza ze zmian to objęcie procedurą nadzorczą uchwał samorządów, które zmieniają uchwałę budżetową, a także uchwał w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. Oznacza to, że każda poważna zmiana w finansach gminy będzie kontrolowana przez regionalną izbę obrachunkową.

Poza tym, regionalne izby obrachunkowe będą musiały powiadomić organy ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Dotyczy to przypadków związanych z ich działalnością nadzorczo-kontrolną.

Zmianie ulegnie również sposób powoływania prezesów regionalnych izb obrachunkowych. Komisje konkursowe będą działać bezpośrednio przy Prezesie Rady Ministrów, a nie jak dotychczas w ramach danej izby obrachunkowej. Pozwoli to uniknąć stronniczości przy wyborze kandydatów.

Niekontrolowane zadłużanie się gmin to problem, który pogłębia się w ostatnich czasach. Przykładem może być Gmina Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, której zadłużenie w 2016 roku wyniosło blisko 400% jej rocznego budżetu. Niektóre samorządy coraz częściej korzystają z kredytów w parabankach, co wiąże się z wysokimi kosztami i odsetkami.

Skuteczniejsza walka z zadłużaniem się gmin przełoży się na poprawę działania samorządu terytorialnego. Dzięki temu, będzie on mógł lepiej realizować swoje zadania, co bezpośrednio wpłynie na codzienne życie mieszkańców.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u