Konsultacje reformy szkolnictwa wyższego z międzynarodowymi ekspertami

Autor: mat. prasowe MNiSW 2017-03-22 09:19:53
W ubiegłym tygodniu zakończyła się pierwsza wizyta ekspertów w ramach wsparcia reform polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Wsparcie to jest elementem realizacji programu „Horyzont 2020” w Polsce poprzez tzw. Instrument Wsparcia Politycznego (PSF).

Rozpoczęcie tego procesu jest efektem ustaleń pomiędzy premierem Jarosławem Gowinem a komisarzem ds. badań i innowacji Carlosem Moedasem. W ramach PSF grupa niezależnych ekspertów pochodzących z krajów o konkurencyjnych i bardzo dobrze funkcjonujących systemach nauki i szkolnictwa wyższego wspiera przygotowanie reform tych sektorów, zgodnie z zapotrzebowaniem kraju wnioskującego. Polska wyraziła zainteresowanie w szczególności następującymi kwestiami związanymi z opracowywaną aktualnie w porozumieniu ze środowiskiem akademickim Ustawą 2.0:

zmiany strukturalne w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego (m.in. dywersyfikacja uczelni wyższych, modele ich ewaluacji, konsolidacja vs. restrukturyzacja, rozwój kariery zawodowej naukowców);

relacje sektora szkolnictwa wyższego z pozostałymi aktorami systemu innowacji (instytuty badawcze, PAN, przedsiębiorcy); umiędzynarodowienie sektora nauki i szkolnictwa wyższego (trendy i kluczowe obszary wymagające poprawy).

Szerokie konsultacje podczas pierwszej wizyty w Polsce Od 7 do 10 marca tego roku w Warszawie przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także środowisk naukowych, akademickich, studenckich i zawodowych spotykali się, omawiając najważniejsze dla planowanego procesu reform zagadnienia. Wśród panelistów znaleźli się m.in. członkowie Obywateli Nauki, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komitetu Polityki Naukowej, Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przedstawiciele Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, a także Parlamentu Studentów RP czy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich.

Druga wizyta panelu PSF w Polsce odbędzie się w dniach 5-8 czerwca 2017 roku. Efekty rozmów i rekomendacje zostaną wykorzystane w dyskusjach nad ostatecznym kształtem Ustawy 2.0.

Policy Support Facility w „Horyzoncie 2020” Od 2015 r. w ramach instrumentu finansowanego z programu ramowego „Horyzont 2020” Komisja Europejska (KE) pomaga krajom europejskim w projektowaniu i wdrażaniu reform politycznych w obszarze badań naukowych i innowacji. Pamiętając, że każdy kraj jest inny i podąża własną ścieżką reform, PSF proponuje krajom europejskim wsparcie eksperckie, którego jedną z form są oceny wzajemne (peer reviews). Analizy ekspertów PSF zaowocowały już zaleceniami dla takich krajów jak Bułgaria, Węgry, Malta, Ukraina, Mołdawia czy Słowacja.

Na wniosek państw członkowskich lub krajów stowarzyszonych KE powołuje zespół wysokich rangą niezależnych ekspertów i praktyków ze środowisk akademickich, przemysłu, a także rządów europejskich, którzy na bazie dogłębnej analizy krajowego systemu przygotowują konkretne rekomendacje na temat zgłoszonych przez kraj zagadnień.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u