Nowe paszporty na stulecie niepodległości

Autor: Łódzki UW 2017-05-11 09:16:00
Krótszy czas oczekiwania na paszport, powiadamianie o wyrobieniu dokumentu oraz dostawa do domu – oto nowości, jakie szykuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pierwsze udogodnienia już w czerwcu, a w przyszłym roku pojawią nowe paszporty.

W Swolszewicach Małych odbyła się ogólnopolska konferencja, podczas której dyrektorzy oraz pracownicy wydziałów spraw obywatelskich i cudzoziemców w urzędach wojewódzkich zapoznali się z planami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. O nowinkach mówił m.in. wiceminister Tomasz Zdzikot.

Już od 1 czerwca 2017 roku osoba zamawiająca paszport zostanie zawiadomiona o wyrobieniu dokumentu SMS-em lub mailem. Usługa będzie bezpłatna i dobrowolna, wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek. W 2018 roku będzie można otrzymać paszport z dostawą do domu. Dokument dostarczy kurier Poczty Polskiej. Cena usługi nie jest jeszcze znana – trwają negocjacje. Dzięki temu udogodnieniu przy zamawianiu paszportu wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie.

– Wszystkie zmiany mają na celu oszczędność czasu klientów oraz poprawę jakości usług – wyjaśniał Tomasz Zdzikot.

Ministerstwo planuje również skrócenie czasu oczekiwania na paszporty. Obecnie obowiązuje 30-dniowy okres oczekiwania. Nowy wyniesie 14 dni roboczych, a w wyjątkowych sytuacjach będzie możliwe zastosowanie trybu ekspresowego. Za nadzwyczajne skrócenie okresu oczekiwania do pięciu dni trzeba będzie zapłacić, a odbiór dokumentu będzie możliwy tylko w jednym punkcie w województwie.

Minister zapowiedział, że już niedługo za wydanie paszportu będzie można płacić bezgotówkowo. Uproszczeniu ulegną też opłaty – zamiast procentowego będzie wprowadzone naliczanie kwotowe. Niestety paszporty zdrożeją, obecna stawka 140 zł prawdopodobnie wzrośnie do około 150 zł.

W 2018 roku do użytku wejdą nowe paszporty będące elementem identyfikacji wizualnej kraju. Ich szata graficzna ma nawiązywać do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Niedługo ruszy kampania społeczna pod nazwą „Zaprojektuj z nami nowy paszport”, w trakcie której obywatele będą mogli wypowiedzieć się na temat zaproponowanych wzorów. Głosowanie obędzie się w Internecie. Na razie projekty są konsultowane z Instytutem Pamięci Narodowej, Wojskowym Biurem Historycznym i naukowcami. Zbierane są też uwagi i opinie na temat zabezpieczeń. Po wprowadzeniu nowych paszportów stare zachowają ważność.

Oprócz rewolucji paszportowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiedziało zmiany w systemie ewidencji ludności oraz bezpieczeństwa dokumentów, a także w funkcjonowaniu urzędów stanu cywilnego. Obradom przysłuchiwał się wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. W konferencji uczestniczyła dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Wójcik-Powłoka.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u