Medalowy czwartek polskich żeglarzy

Autor: UM Gdynia 2017-07-14 16:20:04
Trzy medale wywalczyli polscy zawodnicy podczas mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial podczas Volvo Gdynia Sailing Days. Złoto zdobyła Wiktoria Gołębiewska, natomiast w kategorii do lat 16 brąz wywalczyła Wiktoria Lehmann. Wśród panów zaś brązowy medal zdobył Wojciech Klimaszewski, także w kategorii do lat 16.

Drogę z piekła do nieba przeszła Wiktoria Gołębiewska. Po pierwszych pięciu wyścigach w ramach mistrzostw Polka była liderką klasyfikacji generalnej. Problemy zaczęły się dla zawodniczki MOS SSW Mława we wtorek i środę, kiedy zajęła odległe pozycje, plasując się na 30, 15 i 26 miejscu. Przed czwartkową sesją mławianka była tuż za podium. Jednak dzięki kapitalnej postawie w ostatnim dniu zawodów polskiej żeglarce udało się wskoczyć na pierwsze miejsce. Kluczem do zwycięstwa było lepsze przygotowanie wytrzymałościowe Wiktorii Gołębiewskiej. Reprezentantka Polski w klasyfikacji generalnej wyprzedziła Włoszkę Elisę Navoni, która ukończyła mistrzostwa Europy juniorów ze srebrnym medalem, i Rosjankę Mariję Kiszluchinę, która wywalczyła brązowy krążek.

Dobrze zaprezentowała się reprezentacja Polski w kategorii do lat 16. Poznanianka Wiktoria Lehmann zdobyła brąz, zaś Wojciech Klimaszewski wywalczył medal tego samego koloru wśród panów. Przed rokiem żeglarz MBSU/UKŻR Giżycko wywalczył krążek w identycznym kolorze na zawodach w Tallinie.

W kategorii mężczyzn w mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser Radial zwyciężył zawodnik z Hong Kongu Nicholas Bezy. Srebro wywalczył jeden z faworytów imprezy –Włoch Guido Gallinaro. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Grecji Dimitris Papadimitriou.

Przed kibicami żeglarstwa kolejne emocje w ramach zawodów Volvo Gdynia Sailing Days. W czwartek na wodę wypłynęło 20 załóg, które rozpoczęły rywalizację w Pucharze Europy w klasie 29er. Po czterech wyścigach na prowadzeniu znajdują się Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński z klubu YKP Gdynia.