Komunikat po spotkaniu Komitetu Regionów

Autor: źródło -UM Gdynia 2014-04-06 10:28:55
Pan Stanisław Szwabski, Przewodniczący Rady Miasta Gdyni, w dniu 2 kwietnia 2014 r. na sesji plenarnej Komitetu Regionów uczestniczył w debacie ze Štefanem Füle, Komisarzem odpowiedzialnym za rozszerzenie i politykę sąsiedztwa, oraz z Wołodymyrem Groysmanem, wicepremierem Ukrainy odpowiedzialnym za budownictwo regionalne i mieszkalnictwo.
Sesja Plenarna Komitetu Regionów: Stanisław Szwabski w sprawie Strategii rozszerzenia i najważniejszych wyzwań na lata 2013-2014. Debata ze Štefanem Füle, Komisarzem odpowiedzialnym za rozszerzenie i politykę sąsiedztwa, oraz z Wołodymyrem Groysmanem, wicepremierem Ukrainy odpowiedzialnym za budownictwo regionalne i mieszkalnictwo.

Na wstępie Pan Stanisław Szwabski zaznaczył, ze "obok wsparcia udzielanego przez Komitet Regionów władzom lokalnym w krajach objętych procesem rozszerzenia w ich drodze do UE, partnerstwo wschodnie oraz zbliżenie z krajami objętymi programem partnerstwa wschodniego należy do jego priorytetów. Dotyczy to także innych elementów polityki sąsiedztwa" - dodał.

W swojej wypowiedzi Przewodniczący Stanisław Szwabski uwypuklił sprawy związane z aktualną sytuacją na Ukrainie. Stwierdził, że "z dużym niepokojem obserwuje rozwój wydarzeń i fakt ze po raz pierwszy w historii pod flaga Unii ludzie oddali życie". Niedawne podpisanie porozumienia politycznego przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, uznał jednak za krok w dobrym kierunku. " To porozumienie stanowi zobowiązanie dla UE do zapewnienia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także oznacza gotowość do ustanowienia bliskich i długotrwałych stosunków w oparciu o wspólne wartości" - podkreślił. Wyraził przekonanie, że otwiera ono Ukrainie istotne perspektywy do stopniowej integracji z UE, które grupa EA zdecydowanie popiera.

W swojej wypowiedzi jednoznacznie potępił rolę Rosji i osobistą odpowiedzialność prezydenta Putina za łamanie norm prawa międzynarodowego. "Bezprzykładna agresja Rosji na demokratyczny kraj, stanowi naruszenie tego prawa. Argument, że Rosja musi bronić swoich obywateli w różnych krajach jest nie do przyjęcia we współczesnych standardach międzynarodowych, jest pełen fałszu, obłudy i megalomanii. Przyzwolenie wspólnoty państw demokratycznych na takie działania może do prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji dla Europy i Świata. Niestety sytuacja na Ukrainie po raz kolejny ukazuje słabość UE, jako podmiotu polityki międzynarodowej. UE od stycznia nie była w stanie pokazać szybkiej i spójnej reakcji na rozwój wydarzeń na Ukrainie. Choć z pewnością nie to stało się czynnikiem decydującym dla agresji Putina."

Przewodniczący Szwabski podkreślił stanowczo, że "jest pewne, iż silniejsza UE byłaby w stanie powstrzymać eskalację działań Rosji."

"Z entuzjazmem obserwowaliśmy na Ukrainie ludzi walczących o europejska przyszłość swojego kraju, ludzi walczących o swoja przyszłość pod europejska flaga. Ale widzieliśmy również, ze UE nie była w stanie zapewnić im adekwatnego wsparcia"- podkreślił.

Dodał, że "sankcje nałożone wobec kilku Rosjan są nieadekwatne do powagi sytuacji. Sprawiają one wrażenie, jakby ich celem było ukrycie słabości strukturalnej UE. Wobec demonstrowanej dbałości o utrzymanie interesów gospodarczych, zachodzi poważne ryzyko, ze efekt będzie odwrotny do zamierzonego."

"Putin może dojść do wniosku, że ma de facto przyzwolenie na kontynuowanie swojej anachronicznej, wywodzącej się z XIX wieku, imperialnej, pełnej agresji polityki. W pierwszym rzędzie możemy obawiać się o Mołdawię" - zasygnalizował Pan Stanisław Szwabski.

Z naciskiem stwierdził, że trzeba wskazać na potrzebę pragmatycznych decyzji, które wezmą pod uwagę obywateli przed interesem gospodarczym!

Przewodniczący Stanisław Szwabski stwierdził w trakcie debaty, że "zbliżające się wybory na Ukrainie powinny być wolne od politycznych ingerencji z zewnątrz, zarówno z UE, jak i Rosji, i powinny dać szanse wyłonienia nowego rządu, nie zaś kolejnej ekipy oligarchów. Rządu, który pokieruje niezbędnymi dl kraju reformami" i jednocześnie podkreślił, że "jedynie Ukraińcy mogą decydować o konstytucyjnym kształcie swojego kraju!"

Jako Przewodniczący Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Czarnogóry Pan Stanisław Szwabski zakończył swoją wypowiedz, krótką wzmianką na temat Czarnogóry. Stwierdził, ze z przyjemnością monitoruje działania i znakomite postępy dostosowawcze Czarnogóry w procesie integracji z UE. " Pomimo wielkich wyzwań, Czarnogórze udało się przejść długą drogę w stosunkowo krótkim czasie. Dalsze wysiłki musza dotyczyć reformy administracji publicznej oraz poprawy zdolności administracyjnej." - dodał. Powitał również projekt strategii makroregionu Adriatycko-Jońskiego, która obejmuje również Czarnogórę. "Stworzy ona okazję do zacieśnienia współpracy tego kraju i jego sąsiadów. Czarnogóra może nie tylko poprawić budowanie własnej przyszłości europejskiej, ale staje się przykładem, dającym nadzieję i jasne perspektywy pozostałym krajom kandydującym, w czasie, gdy entuzjazm dla UE jest na niskim poziomie".

Komitet Regionów został powołany Traktem Unii Europejskiej jako organ konsultacyjny Unii w celu zaangażowania władz lokalnych i regionalnych (regionów, miast i gmin) w proces tworzenia prawa wspólnotowego. Misją 344 członków Komitetu Regionów jest reprezentowanie interesów i punktu widzenia władz lokalnych i regionalnych w tym procesie w odpowiedzi na propozycje przedstawiane przez pozostałe instytucje Unii Europejskiej. Do Grupy AE należą członkowie Komitetu Regionów z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, UK, Belgii, Irlandii, Rumunii.

W Komitecie Regionów Pan Szwabski reprezentuje polskie miasta. Pracuje w Komisjach CIVEX COTER oraz ARLEM. W poprzednim mandacie był Drugim Wiceprzewodniczącym Komisji RELEX oraz jej koordynatorem politycznym z ramienia Grupy. Aktualnie jest koordynatorem Komisji CIVEX i sprawozdawcą Komitetu Regionów w sprawie rozszerzenia UE.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u