Akt upublicznienia dzienników urzędowych ma na celu podkreślenie ciągłości i suwerenności władzy państwowej

Autor: premier.gov.pl 2017-10-05 09:02:56
Prezes Rady Ministrów wzięła udział w Sejmie w uroczystości upublicznienia Dzienników Urzędowych Władz RP na Uchodźstwie.

Premier Beata Szydło podziękowała tym wszystkim, którzy przyczynili się do inicjatywy upublicznienia Dzienników Urzędowych Władz na Uchodźstwie w przeddzień jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponadto szefowa rządu podkreśliła, że Polski rząd na Uchodźstwie, Polskie Państwo Podziemne mimo, że nie mogły realizować swych zadań w Ojczyźnie, nigdy nie zaprzestały swojej działalności. Między innymi te akty prawne są dowodem na to, że działały i że państwo funkcjonowało. Jak dodała, jest to bowiem fakt nieprzerwanego ogłaszania prawa w czasie wojny i na okupacji, a następnie w okresie PRL-u i stanowi jeden z istotnych przejawów trwania niepodległego państwa polskiego.

Zdaniem premier dzisiejsze upublicznienie dzienników jest aktem zwrócenia należytego szacunku, tym wszystkim, którzy przez wiele lat podejmowali działania propaństwowe, działania dbania o funkcjonowanie polskiego państwa na Uchodźstwie, ale również oddania im hołdu, pamięci, a polskim obywatelom udostępnienia tych dokumentów, które przez wiele lat pozostawały poza ich zasięgiem.

Na stronie internetowej Sejmu i RCL, na której oficjalnie ogłaszane są dzienniki urzędowe dokonano symbolicznego aktu upublicznienia Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i Dziennika Urzędowego Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski, wydawanych przez władze RP na Uchodźstwie w latach 1939-1990. Udostępniono również dwa numery Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, które zostały wydane przez polskie władze w powstańczej Warszawie w 1944 r.

Historia Dzienników Urzędowych Władz RP na Uchodźstwie

Rada Regencyjna w odradzającej się po 123 latach niewoli Polsce już 1 lutego 1918 r. rozpoczęła publikację aktów prawnych w oficjalnym dzienniku urzędowym – Dzienniku Praw Królestwa Polskiego. Niestety, okres odbudowywania niepodległego państwa przerwała agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 r. Wiązało się to z koniecznością ogłaszania prawa poza granicami kraju. Ostatni numer Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w walczącej z III Rzeszą Ojczyźnie ukazał się 5 września 1939 r. Wkrótce całe terytorium II Rzeczypospolitej znalazło się pod niemiecką i radziecką okupacją. Najwyższe władze państwowe zostały internowane w Rumunii.

W takich okolicznościach, na mocy przepisów konstytucji kwietniowej z 1935 r., doszło do powołania Rządu RP na Uchodźstwie. Rząd ten był w czasie wojny uznawany na arenie międzynarodowej, a podległe jemu Polskie Państwo Podziemne podjęło trud kontynuowania polskiej organizacji państwowej na terytorium kraju.

W tej niezwykle dramatycznej dla polskiej państwowości sytuacji, począwszy od 31 października 1939 r. władze na Uchodźstwie ogłaszały akty normatywne oraz inne dokumenty w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, wydawanym najpierw w Paryżu, a później w Angers i Londynie. Kolejne numery tego dziennika urzędowego ukazywały się przez cały okres działania władz emigracyjnych, a więc również w okresie powojennym. Ostatni numer został wydany w 1990 r., kiedy to miał miejsce symboliczny akt przekazania insygniów władzy przez Prezydenta RP na Uchodźstwie pierwszemu Prezydentowi wybranemu w wolnych wyborach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u