52. posiedzenie Sejmu. Podsumowanie drugiego dnia obrad

Autor: sejm.gov.pl 2017-11-24 09:18:12
W czwartek posłowie pracowali m.in. nad projektem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także nad proponowanymi zmianami mającymi na celu zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (druk nr 2001). W tym dniu odbyła się także debata na temat zmian w Kodeksie cywilnym (druk nr 1912). Trzeci, ostatni dzień 52. posiedzenia Sejmu, rozpocznie się w piątek od głosowań (godz. 9:00).

Sejm rozpoczął prace nad sześcioma projektami ustaw

Projekt nowelizacji ustawy w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (druk nr 2001). Dzięki proponowanym przepisom ma wzrosnąć rola społeczności lokalnej w funkcjonowaniu oraz kontroli nad władzą samorządową. Wejście w życie projektu ma zwiększyć transparentność procesu wyborczego i ograniczyć możliwość potencjalnych nadużyć. Projekt rozpatrywano łącznie z projektem nowelizacji ustawy o Kodeksie wyborczym (druk 2023) dotyczy wprowadzenia Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW-ów) w wyborach do rad powiatów, rad miast na prawach powiatu oraz do sejmików województw oraz obejmuje kwestię limitów wydatków komitetów wyborczych, zasady tworzenia okręgów wyborczych oraz przeprowadzania wyborów, a także wprowadza ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. W dyskusji zgłoszono wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy zawartego w druku 2001 oraz o skierowanie projektów z druku 2001 i 2023 do dalszych prac w Komisji Samorządu Terytorialnego. Sejm podejmie decyzję w sprawie tych wniosków podczas głosowań w piątek.

Większą ochronę praw konsumentów ma zapewnić projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego przedłożony przez Komisję ds. Petycji (druk nr 1912). Dzięki proponowanym przepisom, gdy sprzedawca wymieni konsumentowi wadliwy towar z tytułu rękojmi, termin jego odpowiedzialności wydłuży się. Okres rękojmi będzie więc liczony nie od chwili zakupu wadliwego towaru, lecz rozpocznie się z chwilą wydania produktu wolnego od wad, podobnie jak ma to miejsce w przypadku gwarancji. Projektem nowelizacji ustawy zajmie się Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach w celu rozpatrzenia. Poselski projekt o stałym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (druk nr 1913) przewiduje przyznanie stałego dodatku pieniężnego dla ww. grup osób. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Sejm podejmie decyzję w sprawie tego wniosku podczas głosowań w piątek.

Celem projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1914) jest m.in. waloryzacja o wartość inflacji kwoty kosztów uzyskania przychodów w PIT przysługującej pracownikom. W dyskusji nad projektem złożono wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu. Głosowanie nad tym wnioskiem odbędzie się w piątek.

Przedłożony przez rząd projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017 (druk 2045). Jego celem jest umożliwienie sfinansowania realizacji istotnych zadań publicznych. Projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia.

Posłowie omówili w II czytaniach dziesięć projektów ustaw

Przedłożona przez Radę Ministrów propozycja zmian w ustawie o odpadach (druk nr 2014) dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, m.in. dyrektywy ws. odpadów, która daje państwom członkowskim możliwość uwzględnienia wpływu lokalnych warunków klimatycznych na efektywność produkcji energii elektrycznej. Zaproponowano też m.in. zmiany, które mają przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom w gospodarce odpadami i wspierać walkę z „szarą strefą”. Projekt trafił do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w celu przedstawienia sprawozdania.

Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym zagadnień, które umożliwią gminom sprawniejsze realizowanie celów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi tj. ograniczania dostępności napojów alkoholowych. W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafił do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w celu rozpatrzenia.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (druk 1977) ma w ocenie wnioskodawców uporządkować regulacje dotyczące usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Projekt został skierowany do trzeciego czytania.

Inne decyzje podjęte przez Sejm

Rozpatrzenie stanowiska Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o repatriacji, ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o cudzoziemcach (pierwotny druk nr 1904).

Rozpatrzenie stanowiska Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk nr 1780).

Rozpatrzenie stanowiska Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk 1847).

Rozpatrzenie stanowiska Senatu w sprawie ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (pierwotny druk nr 1784).

Rozpatrzenie stanowiska Senatu w sprawie nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk nr 1543).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u