"Budować dobrą przyszłość, wyciągając wnioski z przeszłości"

Autor: sejm.gov.pl 2018-02-02 07:41:49
O polsko-niemieckiej współpracy parlamentarnej, także w kontekście spraw wschodnich i zachodnich, Trójkąta Weimarskiego i rozmów o przyszłości UE rozmawiał w czwartek w Berlinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński z przewodniczącym niemieckiego Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. - Łączy nas wspólna troska o wzajemne wspieranie się i wspólne możliwości współpracy w przyszłości - podkreślił Marszałek Sejmu podczas wizyty w stolicy Niemiec.

Dla nas, polityków wielopokoleniowe podejście, można powiedzieć w pewnym sensie republikańskie, czy konserwatywne, polega na tym, żeby wyciągać jak najwłaściwsze wnioski z dobrze poznanej przeszłości i w oparciu o nie budować dobrą przyszłość - tłumaczył Marek Kuchciński przed rozpoczęciem bilateralnych rozmów ze swoim niemieckim odpowiednikiem. W jego ocenie szanse na polepszanie klimatu w relacjach polsko-niemieckich są bardzo duże, ale przed obydwoma krajami ogromna praca polegająca m.in. na potrzebie włączenia się naszych parlamentów. - Nie tylko w kategoriach dotychczasowej praktyki - spotkań grup bilateralnych, niektórych komisji, czy Prezydiów Sejmu i Bundestagu - ale potrzebne są także wzajemne wizytacje parlamentarzystów w różnych częściach obu krajów celem lepszego poznania spraw nas interesujących, ułatwienia i rozwoju kontaktów - podkreślił. - To składa się na wielki plan przełamywania barier i granic, które po czasach komunistycznych dalej tkwią także w Unii Europejskiej - powiedział.

Podsumowując wizytę w Berlinie na konferencji prasowej, Marszałek Sejmu poinformował też o zaproszeniu przewodniczącego Schäuble do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce na rocznicę 550-lecia powstania dwuizbowego Sejmu, która odbędzie się 13 lipca.

Podczas briefingu prasowego Marszałek Sejmu odniósł się też do inicjatywy, która pojawiła się w izraelskim Knesecie w odpowiedzi na nowelizację ustawy o IPN. - Trzeba do niej podchodzić ostrożnie. Polska jest państwem suwerennym. Sejm i Senat podejmują suwerenne decyzje w imieniu narodu polskiego z pierwszorzędną troską i obowiązkiem dbania o interesy obywateli polskich - zaznaczył Marek Kuchciński.

W stolicy RFN marszałek Sejmu odwiedził także muzeum „Topografia Terroru” dokumentujące mechanizmy i zbrodnie niemieckiego nazistowskiego aparatu terroru. W czasach III Rzeszy znajdowała się tam centrala Gestapo i SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. W trakcie wizyty Marek Kuchciński spotkał się również z przedstawicielami niemieckiej Polonii. W wizycie uczestniczył też Szymon Szynkowski vel Sęk, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u