Uroczystość nadania Sali Obrazowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego

Autor: mat. prasowe KPRM 2018-02-28 22:02:28
„Są ludzie, którym ordery przynoszą zaszczyt i są tacy ludzie, którzy wzbogacają całą rzeczywistość. Takim człowiekiem był właśnie Witold Pilecki” – powiedział szef rządu w trakcie uroczystości nadania sali w Kancelarii Premiera imienia rotmistrza Pileckiego.

„Rotmistrz Witold Pilecki to symbol, wielki bohater również naszych czasów, który z całą pewnością na zawsze zostanie dla nas wzorem” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że wielkim zaszczytem jest to, że największa sala w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w której przyjmowane są delegacje zagraniczne i organizowane są konferencję premierów i ministrów będzie nosiła imię rtm. Pileckiego. Jak zaznaczył premier rotmistrz Witold Pilecki walczył o prawdę w najstraszniejszych czasach. Mateusz Morawiecki złożył także zobowiązanie dalszej walki o prawdę, „bo ona jest naszą najważniejszą tarczą".

Zapomniany bohater

„Witold Pilecki umierał kilka razy, bo nie tylko został zamordowany już po wojnie, jako żołnierz walczący o wolną Polskę w nowym stanie zniewolenia, ale również po tym zamordowaniu niedaleko stąd, na ul. Rakowieckiej komuniści skazali go na śmierć przez zapomnienie po raz kolejny” – zaznaczył szef rządu. Zdaniem Mateusza Morawieckiego prawda o rtm. Pileckim zaczęła jakiś czas temu „dopominać się o swoje” i wracać do pamięci o bohaterach wyklętych. Jak powiedział Prezes Rady Ministrów rtm. Witold Pilecki jest symbolem, wielkim bohaterem naszych czasów, łączącym w sobie wiele wątków przebogatej biografii, że powinien być dla nas wzorem.

Szef rządu wraz z Zofią Pilecką dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy rtm. Witolda Pileckiego w sali, która od dziś będzie nosiła jego imię. Następnie dokonano złożenia kwiatów pod tablicą w obecności asysty wojskowej.

Rotmistrz Witold Pilecki

Witold Pilecki ps. „Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiński”, oficer AK, urodzony 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Karelii w północnej Rosji.

Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz kampanii wrześniowej 1939 r. W tym samym roku rozpoczął działalność konspiracyjną – był jednym z twórców Tajnej Armii Polskiej, scalonej później z ZWZ-AK.

Zgłosił się na ochotnika do misji wywiadowczej w KL Auschwitz. Aby dostać się do obozu, we wrześniu 1940 r. dał się zatrzymać Niemcom w ulicznej łapance. Przez 3 lata pobytu w obozie zorganizował konspiracyjną organizację – Związek Organizacji Wojskowych, która m.in. niosła pomoc więźniom i prowadziła działalność wywiadowczą.

Po ucieczce z KL Auschwitz w 1943 r. napisał raport, w którym m.in. szczegółowo przedstawił warunki panujące w obozie i prowadzoną przez Niemców eksterminację więźniów. Pilecki, jako pierwszy przedstawił mechanizm zagłady Żydów.

W latach 1943–1944 oficer Kedywu KG AK, dowódca oddziału w Powstaniu Warszawskim, po kapitulacji w niewoli niemieckiej. Po uwolnieniu zgłosił się do służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Z rozkazu generała Andersa wrócił do kraju i organizował działalność wywiadowczą przeciw rządzącym Polską komunistom. Aresztowany w 1947 r. i poddany nieludzkim torturom w śledztwie. Wyrokiem komunistycznego sądu z 15 III 1948 r. skazany na karę śmierci. Stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie 25 V 1948 r. poprzez strzał w tył głowy. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u