„Czwórka wyszehradzka łączy”

Autor: sejm.gov.pl 2018-03-04 08:19:04
- Prezydencja węgierska daje mocną zmianę w przewodnictwie w Grupie Wyszehradzkiej. Europa Środkowa staje się najbardziej dynamiczną częścią całej Unii Europejskiej - powiedział Marszałek Sejmu podczas szczytu przewodniczących parlamentów oraz komisji parlamentarnych w Budapeszcie.

Wydarzenie było ostatnim w takim formacie organizowanym w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Polskę reprezentowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Gospodarzem Szczytu był przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kövér. Z kolei z Czech przyjechali: przewodniczący Izby Poselskiej Radek Vondráček oraz przewodniczący Senatu Milan Štěch. Zaś Słowację reprezentował przewodniczący Rady Narodowej Andrej Danko. Wśród przedstawicieli komisji parlamentarnych ze strony polskiej udział wzięli: zastępca przewodniczącego Komisji do Spraw UE Piotr Apel, przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Jerzy Meysztowicz i zastępca przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek.

Przewodniczący Kövér podkreślił, że najważniejszą cechą tych spotkań jest szczera rozmowa o problemach, które mogłyby zagrażać lub utrudniać współpracę w Grupie Wyszehradzkiej. Szef węgierskiego Parlamentu podkreślił, że w oparciu o wyniki polskiej prezydencji w V4, polegające na wzmocnieniu współpracy parlamentarnej, stało się także dla Węgier głównym celem przewodnictwa. Oceniając wymiar parlamentarny prezydencji Węgier Laszlo Kövér podkreślił znaczenie organizowanych cyklicznie warsztatów z udziałem ekspertów. - Czwórka Wyszehradzka chce aktywnie uczestniczyć w debacie nt. przyszłości Unii. Poprzez spotkania ekspertów, komisji, organizowanie konferencji parlamentarnych znacznie wzmocniliśmy naszą współpracę - powiedział.

Również Marszałek Sejmu zwracał uwagę na potrzebę zintensyfikowania spotkań w gronie ekspertów, podczas których politycy mogliby na bieżąco omawiać problemy związane z tą częścią kontynentu, jak np. rozwój infrastrukturalny i inwestycje. - Kwestią szczególną jest wzmocnienie współpracy pomiędzy komisjami branżowymi. To ważny kierunek. Postulowałbym abyśmy przyjęli taką formułę, która byłaby kontynuowana przez wszystkie prezydencje - powiedział Marek Kuchciński.

Poza potrzebą wzmacniania współpracy parlamentarnej w ramach Grupy V4, dyskutowano o przyszłości Unii Europejskiej. Przewodniczący Andrej Danko zwracał uwagę m.in. na problem podwójnych standardów w przemyśle spożywczym w UE. - Niezbędny jest powrót do polityki prowadzonej dla dobra obywateli - zaznaczył słowacki polityk. Marszałek Sejmu podkreślił, że wyzwaniem jest współpraca państw z i spoza strefy euro. - Podział Europy na dwa obozy, my i oni, czyli na państwa posiadające wspólną walutę i te, które pozostały poza strefą, jest bardzo niebezpieczny - zauważył Marek Kuchciński.

Przewodniczący Milan Štěch apelował natomiast o jedność w obronie interesów Grupy Wyszehradzkiej, ale także współpracę i solidarność z krajami bałtyckimi i Bałkanami. - Nie możemy doprowadzić do tego by Schengen stało się historią - powiedział reprezentant Czech.

Politycy zwrócili uwagę na potrzebę zachowania wartości chrześcijańskich, na których została zbudowana zjednoczona Europa. Marszałek Sejmu przypomniał, że fundamentem wolnej i demokratycznej Europy jest nie tylko wolny rynek, czy mechanizmy formalno-prawne, ale także wartości religijne, konserwatywne. Szef Parlamentu Węgier powiedział natomiast, że problemy demograficzne powinno się rozwiązywać przez politykę prorodzinną i pronarodową. - Dzięki temu Europa pozostanie taką Europą, jaką nasi przodkowie z wysiłkiem zbudowali - powiedział Kövér.

Marszałkowie Sejmu i Senatu podziękowali również Przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier za uchwałę Parlamentu wspierającą Polskę. - To rzecz historyczna. Bardzo za nią dziękujemy - powiedział Marszałek Sejmu. Marszałek Senatu dodał natomiast: - Przeprowadzamy potrzebne reformy, oczekiwane przez Polaków. Bardzo dziękuję za wsparcie.

Po spotkaniu w gronie szefów Parlamentów odbyła się konferencja poszerzona o ekspertów komisji, podczas którego przewodniczący parlamentów oraz przedstawiciele komisji mieli m.in. okazję wysłuchać wystąpienia ministra spraw zagranicznych i handlu Pétera Szijjártó. Szef węgierskiej dyplomacji podkreślał ogromne znaczenie Grupy Wyszehradzkiej w obszarze Unii Europejskiej. - Nie ma w UE drugiej tak ściśle współpracującej grupy jak V4. Grupa Wyszehradzka staje się liderem tej części Europy. Obroty handlowe V4 z Niemcami są o ponad 50 proc. wyższe niż Niemiec z Francją. Jesteśmy dużym, prężnym 65-milionowym rynkiem i rozwijamy się szybciej niż większość krajów tzw. starej Unii. Widać naszą siłę - powiedział węgierski polityk. Minister Szijjártó podkreślał ogromną rolę grupy V4 w obronie chrześcijańskiej Europy. Zwracał uwagę na problem przed jakim obecnie stoi Europa. - Nie wolno dopuścić żeby Europa była widziana jako kontynent postchrześcijański - przestrzegł.

- Należy umacniać jedność Unii, przestrzegając wspólnych wartości europejskich. Ich ochrona ściśle wiąże się z kryzysem migracyjnym. Musimy znaleźć zrównoważone rozwiązania działając na szczeblu parlamentarnym - powiedział Kövér, który zwrócił także uwagę, że parlamentarna współpraca powinna działać na rzecz strategii opartej na narodowych interesach.

W dalszej części spotkania przedstawiciele komisji branżowych zaprezentowali sprawozdania ze spotkań, przedstawili efekty prac komisji i dyskutowali nad możliwymi sposobami umocnienia współpracy parlamentarnej w obszarze Grupy Wyszehradzkiej.

Piotr Apel, wiceprzewodniczący komisji ds. Unii Europejskiej powiedział, że Grupę Wyszehradzką łączą wspólne idee, historia, czy podobna wizja wspólnotowości. Zaznaczył jednak, że istnieje także potrzeba wypracowania konkretnej taktyki działania. - Jesteśmy liczną grupą, mamy jasno sprecyzowane interesy poszczególnych państw i one się zgadzają. Myślę, że jesteśmy w stanie stworzyć roboczą grupę, która będzie proponować rozwiązania techniczne nie tylko zgadzać się co do idei i tworzyć rezolucje - powiedział poseł Apel.

Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Jerzy Meysztowicz podkreślał potrzebę rozwoju infrastruktury. - Projekty Via Baltica i Via Carpatia pozwolą poszerzyć współpracę Grupy Wyszehradzkiej z krajami bałtyckimi oraz Bałkanami - powiedział poseł Meysztowicz. - Żeby skracać dystans z innymi krajami Europy musimy działać wspólnie - dodał.

Po wspólnym omówieniu współpracy parlamentarnej w obszarze Grupy V4 oraz przeglądzie wniosków przyjętych jednogłośnie przez komisje parlamentarne nastąpiło uroczyste podpisanie przez przewodniczących z Polski, Węgier, Czech i Słowacji wspólnej konkluzji dotyczącej oficjalnego spotkania przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u