Renowacja Szlaków Turystycznych w Szczecinie

Autor: źródło- UM Szczecin 2014-04-21 09:33:39
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników długich spacerów. Trwa renowacja pieszych szlaków turystycznych na terenie Szczecina. W mieście znajduje się około 140 km malowniczych, pieszych szlaków.
Pojawi się na nich oznakowanie malowane na drzewach, słupach itp. W ramach tego zadania zostaną także usunięte gałęzie i inne przeszkody, które zasłaniają miejsce umieszczenia znaku.

Infrastruktura szlaków jest często bardzo zniszczona i wymaga kompleksowej renowacji. Na niektórych odcinkach oznakowanie jest niewystarczające dla wskazania przebiegu szlaku. W ramach prac, przy ustaleniach z właściwymi nadleśnictwami wykonane również zostaną zmiany przebiegu niektórych szlaków. W wyniku rozwoju miasta prowadzą one przez węzły dróg krajowych, ich przejścia są nieoznakowane, co stanowi zagrożenie dla ruchu turystycznego.

Część szlaków przebiega z kolei po terenach prywatnych. Zadaniem wykonawcy jest również zlikwidowanie nieznaczących już odcinków szlaków - biegnących przez osiedla mieszkaniowe, asfaltem. Najwięcej oznakowań powstanie w dwóch kompleksach leśnych Puszczy Bukowej i Puszczy Wkrzańskiej, które są ulubionymi weekendowymi miejscami dla miłośników pieszych wędrówek.

Atrakcje Puszczy Bukowej

Krajobraz jak w górach, tajemnicze podziemia, pomniki przyrody, głazy narzutowe, wzniesienia, głębokie doliny, jary, jeziora i torfowiska.

Najpiękniejsze trasy z ostrymi podejściami i zejściami wśród potężnych buków, zaczynają się przy dwóch kilkusetletnich Dębach Krzywoustego przy ul. Chłopskiej, na przedmieściu Szczecina – Klęskowie.

Najbardziej znaną atrakcją Puszczy Bukowej w granicach Szczecina jest Jezioro Szmaragdowe - pamiątka pozostawionej miastu przez górników z niemieckiej fabryki „Stern”. W 1925 roku, podczas rutynowych prac, do wyrobiska wdarła się woda, błyskawicznie zalewając pracujące maszyny i członków załogi. Legenda głosi, że jeden z górników odsłonił kilofem bogactwa zgromadzone pod ziemią przez zachłannego ducha Skarbka, a ten w odwecie zatopił kopalnię. Wokół jeziora ciągnie się szlak turystyczny, z pomnikami przyrody, jak Dąb Książęcy.

Atrakcje Puszczy Wkrzańskiej

Droga Siedmiu Młynów, – na jej trasie znajdziemy siedem budynków wzniesionych jeszcze w średniowieczu. Choć każdy z nich działał nieprzerwanie aż do XIX wieku, to wraz z rewolucją przemysłową i nadejściem elektryczności, ich przeznaczenie zmieniało się z użytkowego na turystyczne. Już na przełomie XIX i XX wieku Dolina stała się atrakcją turystyczną i popularnym miejscem wycieczek i odpoczynku.

Ponadto sieć szlaków Puszczy Wkrzańskiej prowadzi również do Dębu Bogusława X (według legendy drzewo ma 600 lat i odpoczywał pod nim podczas polowań książę Bogusław X), Mostu Wilhelma Meyera, Wieży Quistorpa, licznych polan rekreacyjnych, itd. Szlak Gocławski – oznaczony na żółto historyczny szlak łączący północne dzielnice Szczecina (Stare Bukowo, Podbórz, Gocław i Warszewo), na którego trasie leży m.in. Wieża Bismarka.

Zaktualizowane oznakowanie będzie oparte na standardowym oznakowaniu wzorowanym na Instrukcji Znakowania Szlaków Turystycznych PTTK. 140 kilometrów szlaków zostanie oznaczonych do 15 czerwca. Więcej wiadomości ze Szczecina znajduje się :TUTAJ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u