Polscy naukowcy na prestiżowym Arctic Circle Assembly 2018

Autor: mat prasowe MNiSzW 2018-07-23 09:07:29
Polscy naukowcy wyróżnieni sesją na prestiżowym Arctic Circle Assembly 2018 w Reykjaviku. Spośród 100 zgłoszeń sesja Biotic indicators of the Arctic environmental changes została najwyżej oceniona przez radę naukową.

Tegoroczna odsłona prestiżowej konferencji Arctic Circle Assembly, w dniach 19-21 października, w Reykjaviku, zostanie uświetniona prestiżową sesją, organizowaną przez członków Polskiego Konsorcjum Polarnego pt. Biotic indicators of the Arctic environmental changes. Będzie ona nowym fenomenom adaptacji i ekspansji roślin oraz krzewów (ang. shrubification) wskutek ustępowania lądolodu i ocieplania klimatu w obszarach polarnych.

Arctic Circle Assembly jest dorocznym forum prezentacji osiągnięć, planów i promocji działań naukowych, gospodarczych i edukacyjnych w Arktyce przez poszczególne państwa i organizacje o zasięgu międzynarodowym. W wydarzeniu bierze udział ponad 2 tys. uczestników z ponad 60 państw – przedstawiciele świata nauki, polityki (w tym głowy państw i szefowie rządów) i biznesu, jak również przedstawiciele ludów autochtonicznych, zamieszkujących obszary podbiegunowe – zainteresowanych zmianami klimatu, zrównoważonych rozwojem i przyszłością Arktyki.

Polska jest obecna na tym wydarzeniu od kilku lat, w ubiegłorocznej edycji pełniliśmy rolę honorowego gościa, z uwagi na obchodzone rocznice - 60-lecia stacji im. Stanisława Siedleckiego „Hornsund” na Spitsbergenie, 85-lecia pierwszej polskiej wyprawy polarnej oraz 40-lecia stacji im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Szetlandy Południowe, Antarktyka).

W 2017 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło Polskie Konsorcjum Polarne w organizacji sesji plenarnej Poland the Arctic z udziałem wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. Łukasza Szumowskiego oraz sesji tematycznych: The Arctic and polar research as an Vehicle for STEM & Environmental Education – sesji poświęconej edukacji polarnej i projektowi “Edu-Arctic” (finansowany ze środków H2020), sesji Polish Exploration of Changing Arctic połączonej z prezentacja filmów krótkometrażowych i dyskusją o rezultatach polskich badań polarnych, jak również wystawy poświęconej eksploracji obszarów polarnych From Long Tradition to Modern Studies of the Arctic System.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u