Minister Kasprzyk otworzył wystawę o budowniczych niepodległości

Autor: Lubelski UW 2018-09-09 09:32:04
Wystawa „Powstała, by żyć”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, zaprezentowana po raz pierwszy 29 maja 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, dotarła dziś do Lublina. Ekspozycja prezentująca archiwalne zdjęcia, plakaty czy mapy, okraszone cytatami uczestników ówczesnych wydarzeń, budowniczych niepodległości Rzeczypospolitej, będzie prezentowana na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkań Kultur.

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicewojewoda Robert Gmitruczuk oraz dyrektor lubelskiego IPN Marcin Krzysztofik.

– Ta wystawa poświęcona jest Józefowi Piłsudskiemu, ale też i całej wizji niepodległości, budowanej przecież przez różne stronnictwa, nieraz ustawione do siebie w opozycji, jak stronnictwo piłsudczyków czy stronnictwo narodowców, kierowane przez Romana Dmowskiego. Jednak dążono do jednego celu – niepodległego państwa polskiego i suwerenności narodu. I pomimo różnych waśni i sporów, daleko większych niż mamy dzisiaj i zdecydowanie bardziej brutalnych niż mamy dzisiaj, to jednak ten jeden cel ich łączył. Nie było mowy o tym, że można coś wynosić poza granice kraju, czy prosić jakieś obce mocarstwa o jakiekolwiek interwencje. To może być dla nas dzisiaj przykładem do naśladowania i pokazywać młodemu pokoleniu, jak dbać o niepodległą i suwerenną ojczyznę – powiedział Przemysław Czarnek.

Po otwarciu wystawy uroczystości przeniosły się do siedziby lubelskiego IPN, gdzie odbyła się debata pt. „Piłsudski i Dmowski – dwie wizje niepodległej Polski”, z udziałem ministra Kasprzyka oraz prof. Tomasza Panfila z IPN i prof. dr hab. Zbigniewa Zaporowskiego, wykładowcy i kierownika Zakładu Historii Społecznej XX wieku UMCS.

Kolejnymi punktami spotkania były projekcja filmu pt. „Polska Górą była ich redutą – Kostiuchnówka 1916” i interaktywny quiz historyczny dla młodzieży i uczestników wydarzenia.

Wystawa „Powstała, by żyć” ma na celu ukazanie odbudowy polskiej państwowości przez wspólny wysiłek i dążenia Polaków o różnych poglądach i statusach. Upamiętnia ona zarówno żołnierzy wielu frontów I wojny światowej, spod znaku Legionów Polskich u boku Austro-Węgier, Korpusów Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, sformowanej we Francji, a także polityków, działaczy społecznych, nauczycieli oraz twórców kultury, jak Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego czy Wincentego Witosa.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u