"Polski duch i ekspresja były wyrażane w najcięższych okresach w historii"

Autor: sejm.pl 2018-09-14 08:18:40
Plakaty-dzieła artystów, absolwentów i pedagogów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie można od 13 września oglądać w gmachu Sejmu.

"Jubileusz 200-lecia to szczególny moment dla krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ta najstarsza polska uczelnia plastyczna przez dwa minione stulecia wypracowała wspaniałą pozycję i wychowała doskonałych twórców. Cieszę się, że postanowili Państwo uczcić ten radosny czas wystawą organizowaną w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polski” - napisał w liście na otwarcie wystawy „2 x 100” marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Tytuł ekspozycji odnosi się do dwóch wielkich rocznic przypadających w 2018 r. Pierwsza to 100. rocznica odzyskania niepodległości, druga - 200-lecie powstania najstarszej polskiej uczelni kształcącej artystów plastyków. „Z krakowską Akademią związanych było wielu wybitnych twórców, m.in. Jan Matejko, wielki malarz, a obecnie patron uczelni. Pragnę wyrazić wdzięczność organizatorom, że poprzez tę wystawę przypominają nam, jak ważne było powstanie uczelni oraz jak istotną funkcję od tamtej chwili pełni ona nie tylko jako miejsce pracy artystycznej, lecz także ośrodek kulturowy. Z okazji wspaniałego jubileuszu życzę wiele sukcesów oraz powodzenia w pracy na rzecz dalszego rozwoju Waszej Alma Mater” - napisał marszałek Kuchciński.

Ekspozycja prezentuje prace powstałe w okresie rodzącej się niepodległości oraz pierwszych lat nowej Polski. Zbiór zawiera m. in. plakat, którego rodowód sięga 1915 r., poświęcony szczytnemu celowi zbiórki funduszy dla głodującej Warszawy, kilka plakatów nawołujących do obrony granic ojczyzny w 1920 r. czy propagujących potrzebę pomocy dla żołnierzy legionowych. Wystawa prezentuje również takie dzieła, które ukazują potrzebę „normalnego” życia w okresie wojny, a więc toczące się życie artystyczne. - Historia w sposób zaskakujący łączy fakty i zdarzenia o dużym i doniosłym znaczeniu. Te dwie wielkie rocznice wskazują, że Polacy nie zawsze byli wolni, ale polski duch i artystyczna ekspresja wyrażane były w dziełach sztuki w najcięższych okresach historii - opisuje wystawę rektor ASP im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisław Tabisz.

Wystawę będzie można oglądać do 24 września w holu głównym gmachu Sejmu na I piętrze.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u