Uczestnicy biegu „Wokół Niepodległej” nagrodzeni przez premiera

Autor: 2018-10-13 10:10:32
Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Jarosław Zieliński nagrodzili dziś (10 października br.) w Sejnach uczestników biegu „Wokół Niepodległej”. Szef rządu i wiceszef MSWiA wręczyli funkcjonariuszom symboliczne medale za udział w sztafecie dookoła Polski.

Dziękuję i gratuluję wszystkim tym, którzy uczestniczyli w różnych etapach naszego długiego, granicznego biegu. Ten piękny wysiłek sportowy pozwolił uhonorować wspaniałe święto odzyskania niepodległości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W biegu „Wokół Niepodległej” wzięło udział blisko 1000 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Straży Granicznej, a także prawie 400 strażaków, policjantów, harcerzy i uczniów. Każdy z biegaczy pokonał średnio około 3,5 km, a sztafeta pokonała łącznie dystans prawie 3600 km, czyli tyle, ile wynosi długość granicy Rzeczypospolitej. Funkcjonariusze, którzy wzięli udział w biegu, ustanowili tym samym rekord Polski w najdłuższej sztafecie biegowej pod względem pokonanego dystansu, a także długości czasu, w którym odbywał się bieg (18 dni).

- Straż Graniczna to formacja patriotyczna, mająca swoją piękną tradycję, nawiązująca do Korpusu Ochrony Pogranicza. Pomysł biegu też jest wyrazem tego patriotyzmu i troski o Polskę – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński. Jak dodał, w ten sposób strażnicy graniczni potwierdzili swoje przywiązanie do Niepodległej. - Można z tego biegu uczynić pewien symbol. Bo tak, jak nieprzerwanie przez 18 dni i nocy biegliście wokół Niepodległej, tak nieprzerwanie przez całą dobę, przez 365 dni w roku, chronicie naszą granicę – zaznaczył wiceszef MSWiA.

Trasa biegu zapisywana była przy pomocy urządzeń GPS, w które byli wyposażeni biegacze. Dziś na mecie biegu, w miejscowości Berżniki (woj. podlaskie) sędzia z Biura Rekordów, Paweł Chwalibóg, zweryfikował wynik podjętej próby i oficjalnie ogłosił, że uczestnicy sztafety pobili rekord Polski w najdłuższym biegu sztafetowym.

Trasa biegu „Wokół Niepodległej” prowadziła po drogach i ścieżkach przy granicy, ale także po drogach powiatowych i krajowych m.in. przez Przemyśl, Nowy Sącz, Zakopane, Świecko, Słubice, Hel, Władysławowo, Szczecin. Na trasie znajdowały się ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Na odcinki honorowe zaproszeni zostali uczestnicy spoza Straży Granicznej - przedstawiciele innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy itp. Łącznie w biegu wzięło udział prawie 400 osób spoza Straży Granicznej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u