Prezydent Andrzej Duda w Raciborzu

Autor: Śląski UW 2018-12-08 08:48:18
Prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś Racibórz, gdzie spotkał się z mieszkańcami tego miasta. Prezydentowi RP towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Przed spotkaniem z mieszkańcami Prezydent rozmawiał z samorządowcami, przedstawicielami społeczności lokalnej oraz posłami.

Podczas swojego wystąpienia Prezydent RP podkreślił, że chciałby, aby do rozwoju Raciborza przyczynił się Program dla Śląska, przyjęty przez rząd i przewidujący na Śląsku inwestycje na łączną kwotę 55 mld zł. Zapewnił też, że będzie starał się wspierać te wysiłki.

Prezydent odniósł się również do trwającego w Katowicach COP24 i ochrony klimatu, podkreślając, że chciałby, aby pieniądze w Polsce były inwestowane w budowę nowoczesnego przemysłu i innowacyjną gospodarkę. – Po to, żebyśmy mogli pogodzić rozwój gospodarczy, korzystanie z energii, także tej węglowej z ochroną klimatu – mówił Andrzej Duda, dodając, że potrzeba do tego coraz nowocześniejszych technologii.

– Ochrona klimatu i ochrona powietrza przede wszystkim przed pyłem, smogiem to jest także nasza sprawa, sprawa każdego domu, gospodarstwa, żeby mieszkańcowi Raciborza i każdego innego miasta drgnęła ręka zanim wsadzi do pieca śmieci, zanim zacznie palić plastik – akcentował. Prezydent zaznaczył, że do tworzenia smogu przyczynia się każdy komin. Dlatego zwrócił się o korzystanie z takich paliw, które oszczędzają czyste powietrze, żebyśmy mieli mniej smogu. – Prosiłbym też, aby władze miejskie, powiatowe, wojewódzkie o to apelowały, bo trzeba to powtarzać. Każdy indywidualnie ma szansę przyczynić się do ochrony powietrza – podkreślił.

Andrzej Duda mówił, że cieszy się z przyjęcia podczas COP24 zaproponowanej przez Polskę deklaracji „Just Transition”. – Ona mówi o tym, że działania zmierzające do ochrony klimatu, także te dekarbonizacyjne, muszą być realizowane w sposób sprawiedliwy i solidarny, to znaczy uwzględniający także lokalne, regionalne i krajowe potrzeby społeczne i możliwości, jakie w danym państwie istnieją – dodał.

Prezydent powiedział również, że w Polsce PKB cały czas wzrasta, a emisyjność spada. Powtórzył, że istota działania polega na unowocześnianiu gospodarki, zamianie miejsc pracy w przestarzałym przemyśle na miejsca pracy w nowoczesnym przemyśle. – Na tym polega cała istota. Aby ludzie nie tracili pracy, a wręcz przeciwnie, żeby powstawały nowe miejsca pracy – i o to musimy się starać i wierzę głęboko, że tak będzie starał się działać polski rząd – zaznaczył, dodając, że o tym myślał, wypowiadając niedawno do górników słowa, że nie pozwoli zamordować polskiego przemysłu wydobywczego, polskiego górnictwa. – Chodzi o to, aby dokonywać mądrej transformacji, żeby stwarzać szanse dla ludzi do godnego życia, do godnej pracy za godną płacę, a przy okazji, żeby starać się chronić klimat w jak największym stopniu, rozwijając zarazem polską naukę. Na tym w moim przekonaniu polega odpowiedzialne rządzenie. Chciałbym, żebyśmy tak umieli gospodarować – podsumował Andrzej Duda.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u