„Bydgoszcz miastem promującym zdrowe odżywianie”

Autor: źródło-www.bydgoszcz.pl 2014-05-12 09:35:04
W środę, 7 maja 2014 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się konferencja szkoleniowo-naukowa pt. „Bydgoszcz miastem promującym zdrowe odżywianie”.
Konferencję zorganizowano w ramach Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013 – 2020, w odniesieniu do działania 2.5.5 Profilaktyka i promocja zdrowia oraz w ramach Wojewódzkiego programu zapobiegania niedożywieniu, nadwadze i otyłości poprzez poprawę żywienia u dzieci klas 1-3 szkół podstawowych.

Organizatorem był Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy i Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy. W konferencji uczestniczyli: radni Rady Miasta Bydgoszczy, przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjów, szkolni koordynatorzy ds. zdrowia, przedstawiciele rodziców, przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne i producenci żywności dedykowanej dzieciom. Otwarcia konferencji dokonała Pani Iwona Waszkiewicz – dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu oraz prof. dr hab. med. Maciej Świątkowski – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii, przedstawiając cel oraz program konferencji.

W dalszej części, pracownicy Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki , UMK Collegium Medicum przedstawili Wojewódzki program zapobiegania niedożywieniu, nadwadze, i otyłości poprzez poprawę żywienia u dzieci klas 1 – 3 szkoły podstawowej. Przekazano wyniki analizy i oceny sposobu żywienia i aktywności fizycznej dzieci klas 1 -3. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób dzieci prof. dr. hab. med. Andrzej Kurylak scharakteryzował czynniki wpływające na nadwagę i otyłość oraz opisał działania interwencyjne dotyczące ich zapobiegania, które na zakończenie podsumował zdaniem: „tylko zdrowa dieta i aktywny tryb życia jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia”.

Mając świadomość ważnej roli szkoły w kształtowaniu prozdrowotnych nawyków żywieniowych wysłuchano projektu ustawy o sklepikach szkolnych. Produkty spożywcze polecone do sprzedaży w sklepikach szkolnych powinny dostarczać niezbędnych składników dla właściwego funkcjonowania centralnego systemu nerwowego, natomiast nie powinny znajdować się w ofercie handlowej sklepików szkolnych produkty o niskiej zawartości składników mineralnych, witamin, wysoką zawartość tłuszczów, cukrów prostych. Dbanie o prawidłowe żywienie dziecka w czasie pobytu w szkole jest, więc niezbędnym elementem systemu kształcenia.

Podsumowując konferencję zaplanowano, że od września br. przede wszystkim w szkołach podstawowych należy uzupełnić potrzeby żywieniowe uczniów poprzez:
-oferowanie w stołówce szkolnej oraz sklepikach wyłącznie posiłków/produktów spożywczych o wysokiej wartości odżywczej,
-zachęcanie uczniów do zakupu zdrowych produktów spożywczych poprzez:
-ustalanie dla tych produktów atrakcyjnych cen
-edukację żywieniową uczniów,
-dostosowanie wielkości porcji wydawanych w stołówce lub sprzedawanych w sklepikach do potrzeb żywieniowych uczniów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u