"Dziewczyna z Chicago" zdobywa Nagrodę Muzeum Emigracji w Gdyni

Autor: źródło -UM Gdynia 2014-05-22 13:30:39
Dokument „#chicagoGirl - The Social Network Takes on a Dictator" w reżyserii Joe Piscatella został laureatem Nagrody Muzeum Emigracji w Gdyni, wręczonej podczas Planete Doc+ Film Festival. Wyróżnienie, przyznane po raz pierwszy, ma honorować filmy o tematyce migracyjnej.
Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni, w wysokości 2000 €, została ufundowana z myślą o filmach, które otwierają dyskusję na temat znaczenia migracji we współczesnym świecie, a jednocześnie - z tego szeroko komentowanego fenomenu gospodarczego, społecznego i kulturowego potrafią wyłuskać osobistą historię człowieka. Laureata wybierało Jury w składzie: Andrzej Kołodyński - krytyk filmowy, Maria Zmarz-Koczanowicz - reżyser, Karolina Grabowicz-Matyjas - dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

„Na świecie żyje około 200 milionów migrantów, a samo zjawisko stało się jednym ze znaków rozpoznawczych epoki globalizacji" - podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas i dodaje: - "Nasza instytucja, choć skupia się na historii emigracji z Polski, uczestniczy również w żywej dyskusji nad problemami współczesności. Ta nagroda jest naszym głosem i mamy nadzieję, że zwróci uwagę szczególnego grona odbiorców Festiwalu Planete Doc+ FF na kwestię migracji - w całej jej zdumiewającej różnorodności oraz indywidualnym i ludzkim wymiarze."

Obraz Joe Piscatella ukazuje jak istotnym zjawiskiem we współczesnym świecie są migracje. Człowiek wyjeżdżający z rodzinnego kraju wciąż jest złączony z nim tysiącami niewidzialnych więzów - osobistych, rodzinnych, kulturowych. Rozwój internetu i nowoczesnej technologii sprawia, że możemy być tuż obok człowieka żyjącego na innym kontynencie.

Bohaterką filmu jest Alaa Basatneh, nastolatka syryjskiego pochodzenia, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą mediów społecznościowych pomaga ona w koordynowaniu działań syryjskich rewolucjonistów. W filmie pokazane zostało zaangażowanie młodego pokolenia emigrantów, którzy nie zapomnieli o krajach swojego pochodzenia, a nawet czynnie wspierają zachodzące tam zmiany społeczne i polityczne. Andrzej Kołodyński podkreślił, że „to obraz dynamiczny, film realizowany z dnia na dzień, dokumentujący to, co się dzieje. Trudno przecenić wagę takiego zapisu. I trudno nie docenić jego emocjonalnej siły."

Sile charakteru młodej emigrantki towarzyszy tutaj błyskotliwe i perfekcyjne wykorzystanie nowych technologii, które przedefiniowały status migranta. Mimo tysięcy kilometrów dzielących ją od rodzinnego kraju ma ona w swoich rękach moc zmieniania jego losów. Maria Zmarz-Koczanowicz zauważyła, że „widz ogląda zdarzenia jej oczyma, w sposób, jaki jest nam wszystkim znany - przez ekran laptopa i to, okazuje się, jest najbardziej przejmującym doświadczeniem."

W najbliższym czasie Muzeum Emigracji w Gdyni zaprezentuje film „#chicagoGirl - The Social Network Takes on a Dictator" trójmiejskiej publiczności.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u