Na Warmii trwa zlot 30-lecia ZHR

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2019-08-06 09:02:42
Zlot rozpoczął się w Rybakach nad jeziorem Łańskim 3 sierpnia. Uczestniczy w nim około 6 tys. harcerzy. Spotkali się z nimi Prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki.

W apelu inaugurującym wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu, zwracając się do uczestników jubileuszowego zlotu, podkreślał, że to od postawy młodych ludzi zależy przyszłość Polski. Premier zapewnił harcerzy, że widzi ich działania, docenia je, cieszy się z nich. – Polska jest z nich dumna. Niech więc Polska będzie dla was najważniejszym drogowskazem. Niech wasze życie będzie drogą budowy silnej, wspólnotowej, solidarnej, wspaniałej, szczęśliwej Rzeczypospolitej – podkreślił.

W niedzielę instruktorzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej spotkali się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie na specjalnej naradzie. Podczas spotkania rozmawiano o 30-letniej historii organizacji oraz o dalszej działalności. W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim przywitał ich wojewoda Artur Chojecki. Jak podkreślał – choć ZHR ma 30 lat, to swoimi korzeniami sięga dużo głębiej, bo „u początku polskiego harcerstwa. To także ma wyraz w całej misji i działalności ZHR – odwołującej się do wartości, jak również do troski o niepodległość Rzeczypospolitej”. Głównym celem narady instruktorów ZHR była dyskusja o tym, jak prowadzić wychowanie młodzieży w zmieniającym się świecie. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 instruktorów ZHR z całej Polski.

Tego samego dnia uczestnicy zlotu pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Ich gościem był tam Prezydent RP Andrzej Duda. Na gietrzwałdzkich błoniach Prezydent Polski powiedział m.in.: „Jesteście razem we wspaniałym miejscu dla ludzi wierzących w Polsce. Cieszę się, że harcerstwo się rozwija i niesie za sobą najważniejsze ideały. To powiedzenie: „na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy” to właśnie odpowiedzialność. To niezwykle ważne i to jest wielka cecha harcerstwa, wielka zaleta harcerzy, że tacy właśnie są. To wielki skarb, który ja także od harcerstwa otrzymałem. To jest jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie dostałem w życiu”.

W Gietrzwałdzie harcerze uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej. Wcześniej pobili rekord w jednoczesnym tańczeniu „belgijki” - w parach tańczyło ponad 4 tys. osób.

Zlot 30-lecia ZHR potrwa do 11 sierpnia. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to organizacja powołana w lutym 1989 roku, zrzeszająca około 17,5 tys. członków.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u