Odsłonięcie repliki Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-01-18 08:38:36

W Szubinie odsłonięta została replika Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich. Monument, który stał w tym miejscu zaledwie kilka miesięcy został zniszczony przez niemieckich okupantów w 1939 roku. W uroczystościach wziął udział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Powstanie Wielkopolskie zapisało się w dziejach naszej Ojczyzny jako heroiczny, zwycięski zryw przeciwko pruskiemu zaborcy. Sto jeden lat temu południowo-zachodnie tereny dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego ogarnięte były działaniami wojennymi.

Ciężkie walki toczyły się również o Szubin. Mimo zajęcia miasta na początku stycznia 1919 roku nie udało się utrzymać pozycji. Powstańcy jednak wykazali się niesamowitą wolą zwycięstwa i zmyślnością strategiczną. 11 stycznia 1919 roku przeprowadzono szturm piechoty, dzięki któremu po włączeniu się oddziału odwodowego udało się opanować dworzec kolejowy. Niemcy nie zdołali wprowadzić do akcji pociągu pancernego. Późnym wieczorem miasto zostało zdobyte.

Już w 1924 roku na szubińskim cmentarzu powstała pierwsza zbiorowa mogiła, a w styczniu 1939 roku odsłonięto pomnik według projektu Stanisława Śledzikowskiego, który walczył w powstaniu. Niestety już rok później niemieccy okupanci zniszczyli obelisk. Stojący pośrodku częściowo uszkodzony sarkofag przez powojenne lata był żywym symbolem hitlerowskiego barbarzyństwa.

Do tej historii w swoim wystąpieniu nawiązał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz:

- Dziś stajemy pod repliką postumentu z 1939 roku. Został odbudowany dzięki inicjatywie Gminy Szubin i dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Losy szubińskiego pomnika pokazują piękną polską cechę – wierność dziedzictwu naszych Bohaterów – mówił.

Przedstawiciel rządu w województwie podziękował także, za podjętą inicjatywę Gminie Szubin, w tym Panu Burmistrzowi Mariuszowi Piotrkowskiemu i Pani Przewodniczącej Annie Kijowskiej. Szczególne podziękowania skierował do księdza dziekana Tadeusza Lesińskiego – przewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika.

Wojewoda wspomniał także o harcerkach i harcerzach ZHP i ZHR oraz żołnierzach Obrony Terytorialnej, którzy w 2019 roku z jego inicjatywy w ramach Programu Niepodległa przeprowadzili akcję znakowania grobów powstańczych specjalnymi tablicami.

*

Dalsza część uroczystości odbyła się w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie wyświetlona została  prezentacja multimedialna na temat historii i odbudowy Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich.  Uroczystość była także okazją do wręczenia przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowany został:

- Bogdan Wojtkowiak.

Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostali:

- Piotr Stanisław Adamczewski,

- Małgorzata Dzióbkowska,

- Jerzy Ekert,

- Mirosław Gozdera,

- Sławomir Łaniecki,

- Mariola Polańska,

- Marek Puczkarski.

Przedstawiciel rządu wręczył również pani Kamili Czechowskiej, nadaną przez wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana prof. dr hab. Piotra Glińskiego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Podczas uroczystości wręczono również Odznaki Honorowe „Wierni Tradycji”. Odznaczenia odebrali ks. dziekan Tadeusz Lesiński, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Gabriela Rojek. Odznaczenia wręczył przedstawiciel Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u