Obchody 100-lecia powrotu Więcborka do granic Rzeczypospolitej Polskiej

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-01-20 21:56:49

W niedzielę, mieszkańcy Więcborka świętowali setną rocznicę powrotu swojego miasta do Macierzy. Podczas uroczystości Rząd Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Obchody rozpoczął przemarsz  pocztów sztandarowych, delegacji, przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, 2. Batalionu Logistycznego im. Ziemi Żnińskiej w Bydgoszczy, orkiestry dętej, harcerzy, licealistów i mieszkańców, ulicami miasta na Plac Jana Pawła II, gdzie przy Pomniku Orła Białego odbyły się główne uroczystości: krótka inscenizacja wjazdu gen Józefa Hallera i przekazania władzy z rąk pruskich zaborców cywilnym władzom Więcborka, odśpiewanie Hymnu Polski i podniesienie flagi na maszt, salwa honorowa, okolicznościowe przemówienia.

List od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz:

„W listopadzie 1918 roku Polska po latach rozbiorów odzyskała niepodległość. Jednak nie wszystkie nasze ziemie znalazły się wówczas w jej granicach. Upragnione przez mieszkańców Więcborka połączenie z Macierzą nadeszło 23 stycznia 1920 roku. Dzisiaj, upamiętniamy 100-lecie tego ważnego wydarzenia i chylimy czoła przed dorobkiem naszych przodków. Ratyfikacja Traktatu Wersalskiego, którego zapisy potwierdziły przynależność tych ziem do Polski, nie byłaby możliwa, gdyby nie patriotyzm żyjących tu Polaków, ludzi niezłomnych, którzy oparli się trwającej germanizacji. To dzięki nim przechowaliśmy tradycję, zwyczaje, a przede wszystkim język i wiarę ojców. Polska tożsamość narodowa przetrwała noc zaborów dzięki depozytariuszom wiary w odrodzenie Ojczyzny, którzy, gdy nadeszła pora, dołączyli do oddziałów powstańczych. Wkroczenie do Więcborka gen. Józefa Hallera i jego oddziałów pod biało-czerwonymi sztandarami było najpiękniejszym zwieńczeniem wysiłków wielu pokoleń Polaków” – czytamy w liście szefa rządu.

„Dzisiaj to my jesteśmy odpowiedzialni za rozwijanie ich dziedzictwa. To my każdego dnia musimy pielęgnować pozostawione nam przez nich dary – wolną i suwerenną Polskę. To nasz wspólny obowiązek wobec przyszłych Polaków” – podsumował premier.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Orła Białego uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, gdzie pod przewodnictwem ks. Adama Andrzejczaka odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Po nabożeństwie mieszkańcy mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji, które specjalnie na to święto przygotowały dla nich Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Więcborku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u