NAUKOWCY Z NASA w TORUNIU

Autor: źródło - www.torun.pl 2014-06-06 21:47:15
W Torunia gości do 14 czerwca 20-osobowa grupa wybitnych uczonych, pracujących nad projektem satelity Planck.
Projekt satelity Planck to obecnie największy wspólny projekt kosmiczny NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Misja satelity dobiega już końca, a grono zaangażownych w projekt uczonych odbywa periodycznie swoje spotkania robocze, poddając analizie materiały przekazywane przez aparaturę badawczą. W czerwcu jedno takie spotkanie odbywa się na Uniwersytecie w Cambridge, a drugie w Toruniu - w Kolegium Jagiellońskim Toruńskiej Szkole Wyższej. Do Torunia przyjechali naukowcy z całego świata, związani z czołowymi ośrodkami naukowymi w USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Norwegii.

W piątek, 6 czerwca 2014 r. reprezentanci naukowego gremium - współkierujący całym projektem ze strony NASA prof. Charles Lawrence (Jet Propulsion Laboratory NASA w Pasadenie), pani prof. Graca Rocha (Staff Research Scientist at the Jet Propulsion Laboratory) oraz kierujący pracami merytorycznymi toruńskiego spotkania prof. Krzysztof Górski z JPL NASA – spotkali się w Urzędzie Miasta z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i przewodniczącym Rady Miasta Torunia Marianem Frąckiewiczem. Rozmawiano o kopernikańskich tradycjach Torunia i formach popularyzacji wiedzy o astronomii wśród młodzieży. Padła też propozycja zorganizowania w Toruniu kolejnego spotkania astronomów i astrofizyków związanych z NASA.

Z Urzędu Miasta goście udali się do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, a następnie na spotkanie z uczniami w Astrobazie w Unisławiu. Warto dodać, że w Toruniu gościli 5 czerwca w SP nr 24.

W Toruniu grupa pozostanie do 14 czerwca. W programie pobytu jest zwiedzanie toruńskiej starówki, wizyta w Planetarium, Muzeum Piernika, Młynie Wiedzy, a także w Ciechocinku, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu i w kolejnych Astrobazach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u