Poznańska Mapa Kultury, czyli co wybierają młodzi poznaniacy?

Autor: źródło - www.poznan.pl 2014-06-08 10:28:03
Najbardziej rozpoznawalne są imprezy współorganizowane lub dofinansowywane przez Miasto Poznań. Młodzi ludzie stawiają na Juwenalia, Noc Muzeów, Imieniny ulicy Św. Marcin, duże festiwale, takie jak Malta, Transatlantyk czy Pyrkon. Świetnie wypada też Jarmark Świętojański czy Poznań Game Arena. Na zlecenie Urzędu Miasta Poznania naukowcy z Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM przebadali ponad 2000 maturzystów i studentów, tworząc podstawy Poznańskiej Mapy Kultury.
Ponad 20-osobowy zespół poznańskich badaczy, a także eksperci z Wielkiej Brytanii, Holandii i Węgier zjednoczyli swoje siły, w ramach projektu "Poznańska Mapa Kultury". Badanie przeprowadziło Regionalne Obserwatorium Kultury UAM w grudniu 2013 r. na zamówienie Miasta Poznania, w ramach projektu pt. "Poznańska Mapa Kultury - wprowadzenie do systemowego programu badań sektora kultury w Poznaniu". W poszukiwaniu opinii dotyczących jakości kulturalnej sfery publicznej, zespół badawczy przepytał reprezentatywną grupę 2078 poznańskich maturzystów i studentów. W sumie, ankieterzy dotarli do studentów 55 kierunków studiów na 12 poznańskich uczelniach oraz uczniów z 27 szkół średnich z Poznania.

Pomysłem dotąd niestosowanym w badaniu poznańskiej kultury było oddanie wyników badań w ręce ekspertów zagranicznych, znających Poznań jako jedno z wielu europejskich miast. Zestawienie wyników badań przekazano do interpretacji specjalistom z Wielkiej Brytanii, Holandii i Węgier, reprezentujących różne dziedziny nauk społecznych.

W opinii brytyjskiego eksperta, oferta Poznania w kontekście europejskim jest imponująca w zakresie jej jakości, ilości i różnorodności. Poznań nie odbiega w tym zakresie od miast o porównywalnej wielkości, takich jak Goeteborg, Saragossa, Glasgow, Lipsk, Genua czy Rotterdam, a w pewnych wymiarach Poznań wydaje się być nawet bardziej dynamiczny niż europejscy konkurenci.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u