Otwarcie odtworzonego posterunku Policji w Sadkach

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-07-16 08:55:04

Wczoraj w Sadkach został otwarty kolejny w regionie, odtworzony Posterunek Policji. W uroczystości wziął udział wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Posterunek Policji w Sadkach został zlikwidowany w czerwcu 2013 r. Do tej pory o bezpieczeństwo mieszkańców gminy dbali przede wszystkim funkcjonariusze komisariatu w Mroczy oraz straż gminna w Sadkach. Od 14 lipca, mieszkańcy gminy Sadki ponownie mają swoją Policję i swój nowoczesny posterunek.

Koszt przedsięwzięcia to 400 tys. zł. Wydatki związane ze sprzętem łącznościowo – informatycznym sfinansowane z budżetu Policji wyniosły 100 tys. zł. Remont budynku został sfinansowany z budżetu gminy. To już 10 przywrócony posterunek w województwie kujawsko-pomorskim. W latach 2007-2015 zlikwidowano w naszym województwie 47, w Polsce 400 komisariatów.

Na uroczystości obecni byli m.in. Poseł na Sejm RP Ewa Kozanecka, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Piotr Leciejewski, Starosta nakielski Tadeusz Sobol, Wójt gminy Sadki Dariusz Gryniewicz i Przewodniczący Rady Gminy w Sadkach Andrzej Niedbała.

Poseł Ewa Kozanecka mówiła, że bezpieczeństwo mieszkańców jest dla rządu Prawa i Sprawiedliwości priorytetem.

- Dziś realizujemy obietnice i przywracamy zlikwidowane posterunki policji zgodnie z potrzebami mieszkańców. Udało się odtworzyć już ponad 120 posterunków w całym kraju. To nas bardzo cieszy – powiedziała.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślał, że gmina Sadki bardzo zabiegała o przywrócenie tego posterunku.

 - To wspólny wysiłek samorządu i policji sprawiły, że mamy tutaj ten piękny obiekt, który będzie poprawiał bezpieczeństwo mieszkańców. Bliskość i obecność policjantów w gminie to rzecz bardzo wartościowa i ważna dla mieszkańców – zaznaczył przedstawiciel rządu w terenie.

Wojewoda dziękował funkcjonariuszom policji za pracę w ostatnich miesiącach przy walce z koronawirusem. - Nie było to łatwe zadanie i jeszcze się nie zakończyło. Jesteście na pierwszej linii frontu. To Wy przyjmujecie zgłoszenia i stykacie się z osobami, które potencjalnie mogą być chore. Dziękuję Wam za to i życzę bezpiecznej służby! – powiedział.

Za inicjatywę i rozpoczęcie procedury przywracania posterunku w Sadkach podziękował wojewodzie wójt gminy Dariusz Gryniewicz. – Rozmowy zaczęliśmy prowadzić już w 2016 roku. Wszystkie procedury ze strony urzędu wojewódzkiego przechodziły bardzo sprawnie -  podkreślał.

Klucze do odtworzonego posterunku i kluczyki do nowego radiowozu przekazał kierownikowi posterunku w Sadkach, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Piotr Leciejewski.

- Podjąć decyzję  o likwidacji jest łatwo, ale przeprowadzić proces odtworzenia jest bardzo trudno. Możemy funkcjonować na zasadzie elektronicznego sposobu komunikowania się i świetnych narzędzi, ale to do końca nie zmiana istoty podstawowego funkcjonowania polskiej Policji. Nie ma Policji bez społeczeństwa i nie ma społeczeństwa bez Policji – zawracał uwagę komendant Piotr Leciejewski.

Budynek i nowy radiowóz zostały poświęcone przez kapelana kujawsko-pomorskiej Policji ks. prał. Stanisława Kotowskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u