Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

Autor: Łódzki UW 2020-08-06 08:25:47

Późną jesienią 1941 roku w Łodzi w kwadracie dzisiejszych ulic Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte, Starosikawskiej i Głowackiego naziści wyodrębnili obóz cygański.

 W latach 1939-1945 przez Europę przetoczyła się potworna i straszliwa fala barbarzyństwa, brutalności i dehumanizacji, która dotknęła wiele narodów, wiele wyznań, wiele społeczności. Wśród nich byli Romowie i Sinti. Pochylmy dziś nisko głowy na wszystkimi ofiarami tego straszliwego totalitaryzmu w miejscu, które zostało naznaczone szczególną ludzką tragedią - powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Zorganizowany na niewielkim obszarze stał się piekłem na ziemi dla tysięcy niewinnych ludzi. Straszliwy głód, szerzące się choroby, nieustanny strach o własne życie - tak wyglądał realizowany z wyrachowaniem i okrucieństwem przez niemieckich okupantów plan zagłady.

- To miejsce jest wyjątkowe i trzeba o tym mówić i przypominać. Ja tego miejsca nienawidzę, ale czuję się w wielkim obowiązku, aby być tutaj co roku i o tym pamiętać, bo dopóki jest pamięć, jest też nasza historia. Dopóki będę żyła, o tym miejscu nie zapomnę, dlatego zwracam się do wszystkich - mówmy o tym, że ta historia miała miejsce tu, w Łodzi - podkreśliła Krystyna Markowska.

 Likwidację obozu cygańskiego rozpoczęto w pierwszych dniach stycznia 1942 roku. W dniach 4–12 stycznia 1942 roku 4,3 tys. pozostałych więźniów obozu zostało wywiezionych i zamordowanych w miejscu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u