Medycy z Torunia odznaczeni

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2021-10-25 20:29:43

Kolejni pracownicy medyczni zasłużeni podczas epidemii COVID-19. Dziś w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył Odznaki Honorowe Ministra Zdrowia pracownikom Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zauważył, że choroba, z którą musieliśmy się zmagać od lutego 2020 roku, była wyjątkowo trudna dlatego, że nie była ona nikomu znana, a poza tym nikt się jej nie spodziewał.

Pierwsze miesiące upłynęły pod wpływem napięcia i strachu. Nie wiedzieliśmy, z czym ta choroba będzie się wiązać dla pacjentów i pracowników medycznych. Początek był dla nas bardzo trudny nie tylko ze względu na brak znajomości przeciwnika, ale przede wszystkim ze względu na brak środków ochrony bezpośredniej. Cały świat potrzebował tego w jednym momencie i nie było wystarczających mocy przerobowych. Na przełomie grudnia i stycznia mieliśmy w naszych szpitalach 1350 pacjentów chorych na COVID-19. To, że sytuacja w naszym województwie była wyjątkowo trudna, potwierdza fakt, że mieliśmy najwięcej zachorowań w przeliczeniu na mieszkańca w kraju. Bez Państwa zaangażowania nie udałoby się nam tej trudnej sytuacji pokonać, za co serdecznie dziękuję 

– dodał wojewoda.

Na uroczystości obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski, który stwierdził, iż wierzyć się nie chce, że już ponad półtora roku żyjemy w otoczeniu słów: dezynfekcja, dystans, maseczka i od końca 2020 roku słowa szczepienie.

Nazwa odznak od Ministra Zdrowia mówi „honorowe”, ale każda inna byłaby nietrafna. Tylko honorowe odznaczenie może podkreślić rangę Państwa oddania, Państwa wiary w to, że osiągniemy sukces. Ten czas do dzisiaj przyniósł w Toruniu 21 145 tysięcy stwierdzonych zakażeń. Pewnie jest też pewna liczba zakażeń nieujawnionych. Niestety 486 osób straciło życie. Takie są realia każdej epidemii. Smutek, który widzieliśmy podczas pożegnań tych osób, na długo pozostanie w naszych sercach. Nie sposób jednak wyobrazić sobie, jak groźnie by te liczby wyglądały, gdyby nie Państwa determinacja, wola pracy z pacjentami i szukanie sposobów na to, by zapewnić im jak najlepszą opiekę 

– dodał prezydent Michał Zaleski.

W imieniu odznaczonych medyków z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu głos zabrała dyrektor Sylwia Sobczak. Dyrektor szpitala podziękowała panu Wojewodzie za to, że tak duża grupa medyków mogła zostać odznaczona, ale zauważyła także, że te podziękowania, które usłyszeli odznaczeni, są podziękowaniami dla wszystkich pracowników szpitala.

Dużo szersza grupa osób była zaangażowana w pracę. Wciąż przypominają się wspomnienia związane z różnymi pracownikami i z tym, jak było ciężko. Pewnego dnia przyszedł do mnie pan dyrektor i powiedział, że zabrakło drzwi w piwnicach, ponieważ wszystkie wymontowaliśmy po to, żeby robić śluzy na oddziałach. Do dzisiaj tych drzwi w niektórych piwnicach nie ma. Sytuacje były naprawdę różne i mogłabym dużo o nich opowiadać. Na wysokości zadania stawał każdy z lekarzy. Laryngolog, okulista i wielu innych. Jeszcze raz bardzo dziękuję i przekażę podziękowania wszystkim pracownikom szpitala zaangażowanym w walkę z pandemią

– dodała.

Na koniec głos zabrała dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Justyna Wileńska, która serdecznie podziękowała w imieniu swoim i całego personelu szpitala.

 

Odznakami Honorowymi za zasługi dla ochrony zdrowia odznaczeni zostali:

 1. Pan Sławomir Badurek
 2. Pan Robert Bogacki
 3. Pan Maciej Cettler
 4. Pani Edyta Cichocka
 5. Pan Przemysław Czyszek
 6. Pani Maria Czyżewska
 7. Pani Małgorzata Gajtkowska
 8. Pan Przemysław Gosk
 9. Pani Małgorzata Górczyńska
 10. Pan Przemysław Janik
 11. Pan Jacek Jankowski
 12. Pani Anna Jończy
 13. Pani Ewa Kałdowska
 14. Pan Łukasz Kowalczyk
 15. Pan Kamil Krajewski
 16. Pan Marek Krymski
 17. Pani Anita Krzeszewska
 18. Pani Agnieszka Kubiak
 19. Pan Rafał Kwiatkowski
 20. Pani Bogusława Lech
 21. Pan Piotr Łęgowicz
 22. Pani Ewelina Marcinkowska-Foss
 23. Pani Danuta Matyjasik
 24. Pan Piotr Michalczak
 25. Pani Paulina Michalska
 26. Pani Danuta Mucha
 27. Pan Włodzimierz Musiał
 28. Pan Zbigniew Muszyński
 29. Pan Tomasz Orzeł
 30. Pani Joanna Petelska-Michorzewska
 31. Pan Maciej Pietrzak
 32. Pan Wojciech Pytel
 33. Pan Ryszard Raczkowski
 34. Pan Marcin Robaczewski
 35. Pani Anna Rumianek
 36. Pani Katarzyna Rutkowska
 37. Pan Jakub Rybski
 38. Pan Patryk Rybski
 39. Pani Żaneta Sadowska
 40. Pani Marta Simińska
 41. Pani Iwona Skonieczna-Zielak
 42. Pani Łucja Stalmirska
 43. Pani Mariola Stasiak
 44. Pani Hanna Szwajkert-Sobiecka
 45. Pan Leszek Szymański
 46. Pan Aleksander Teleżyński
 47. Pan Jakub Tomaszewski
 48. Pani Ewa Trawińska
 49. Pan Robert Warchoł
 50. Pan Wiktor Wąsicki
 51. Pani Justyna Wileńska
 52. Pani Beata Wiśniewska
 53. Pani Hanna Zielińska

 

Odznaki Honorowe nadane przez ministra zdrowia nie były jedynymi odznaczeniami tego dnia. Wręczone zostały także Medale Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za szczególne zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Medalami Wojewody Kujawsko-Pomorskiego odznaczone zostały:

 1. Pani Sylwia Sobczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu
 2. Pani Justyna Wileńska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

© 2018 Super-Polska.pl stat4u