Łódź po raz pierwszy w samorządowej pierwszej dziesiątce polskich miast

Autor: źródło-www.uml.lodz.pl 2014-07-16 22:17:15
Łódź zaliczyła bezprecedensowy awans w tegorocznym prestiżowym i największym w Polsce rankingu „Najlepszy Samorząd 2014” oraz równie ważnym rankingu „Europejski Samorząd 2014” dziennika Rzeczpospolita w kategorii miast na prawach powiatu. W rankingu najlepszych samorządów z ubiegłorocznego 35 wskoczyliśmy na 9 miejsce, a do miejsca na podium zabrakło nam jedynie 5 punktów. W rankingu europejskich samorządów, gdzie oceniano pozyskanie i wydatkowanie funduszy unijnych, skok Łodzi był jeszcze bardziej spektakularny – z 43 miejsca w ubiegłym roku, w tym awansowaliśmy na 11 miejsce (skok o 32 pozycje, za nami w europejskim rankingu uplasowały się tak silni gracze jak Wrocław, Poznań, Katowice i Kraków!).
Jak to się stało? Dzięki lepszym finansom miasta, a przede wszystkim pierwszym wyraźnym pozytywnym rezultatom wdrażanej pod kierownictwem prezydent Hanny Zdanowskiej od 2012 roku ekspercko-społecznej „Strategii Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+”.

Fakty mówią same za siebie: w roku 2013 w rankingu na najlepszy samorząd zebraliśmy łącznie 55,60 punkta. W tym roku – już 70,97. Przy czym w kategorii finanse przybyły nam prawie 4 punkty (wzrost z 30,55 do 34,29 pkt), za to w kategorii Zarządzanie – aż ponad 12 punktów (wzrost z 25,05 aż do 36,68 pkt.). Jest to ewidentnie wynik porządkowania zarządzania Łodzią i realizowania kolejnych filarów i celów strategicznych łódzkiej strategii rozwoju, ponieważ w rankingu oceniano m.in. obszary wchodzące w skład SZRŁ2020+ (choćby poziom partycypacji społecznej i innych mierników zawartych w celach strategicznych Łodzi.)

To najprawdopodobniej najlepszy rezultat Łodzi w historii niezależnego rankingu Rp, w którego kapitule zasiadają Jerzy Buzek (euro poseł) , Zygmunt Berdychowski (przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy), , Anna Cieślak-Wróblewska (dziennikarka samorządowa Rp), Piotr Galas (dyrektor departamentu w PKO BP), Adam Kowalewski (Przewodniczący Rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej), Hanna Majszczyk (podsekretarz stanu w resorcie finansów), Andrzej Porawski (dyrektor biura Związku Miast Polskich), Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego), Stanisław Sudak (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) i Paweł Tomczak (dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich).

Ranking opracowany został w dwóch etapach: najpierw kapituła wybrała miasta i gminy które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2010-2013 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały (wg danych z Ministerstwa Finansów). Do drugiego etapu przeszły samorządy oceniane wg: dynamiki wzrostu wydatków majątkowych (inwestycji w latach 2010-2013), wartości środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca (z lat 2011-2013), indywidualnego wskaźnika zadłużenia, dynamiki wzrostu wydatków na administrację (od 2009 r.), dynamiki wzrostu dochodów własnych latach 2010-2013, relacji nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2010-2013, dynamiki wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w latach 2010-2012, oraz poziomu ochrony środowiska.

Łącznie w pierwszym etapie można było osiągnąć maksymalnie 59 punktów. Do drugiego etapu zakwalifikowały się 564 samorządy, w tym 64 miasta na prawach powiatu, którym następnie organizator konkursu zadał 17 pytań szczegółowych. Na uwagę zasługuje fakt, że Łódź mocno weszła w ten sposób do grona najlepiej ocenianych polskich dużych miast (a w rankingu europejskim Rzeczpospolitej pozostawiła ich aż tak wiele z tyłu) nie z powodu jednorazowych spektakularnych akcji czy projektów, a całościowej konsekwentnej strategii rozwoju realizowanej w mieście a także skoordynowanym na jej gruncie, powiązanym ze sobą procesom inwestycyjnym oraz działaniom prospołecznym. Warto zauważyć, że tegoroczne prestiżowe rankingi Rzeczpospolitej w pełni potwierdzają zarówno tezy niedawnego merytorycznie poświęconego Łodzi opracowania KPMG „Future Łódź 2030” (opracowanie powstało przy współpracy KPMG z Mowat Center School of Toronto), a także wyniki najnowszego łódzkiego Raportu o Stanie Miasta 2013.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u