Mija pięć lat od powstania Biura Zamiany Mieszkań w Poznaniu

Autor: źródło-www.poznan.pl 2014-07-24 21:42:07
W tym czasie jego pracownicy złożyli klientom Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych 3766 propozycji zamiany! Ponad osiemset poznańskich rodzin zamieszkało w wymarzonym "M". Z tego ponad połowa rodzin zainteresowanych przeprowadzką zamieszkała w nowo wybudowanych blokach lub kamienicach po renowacji. Pełna zaangażowania praca zespołu BZM przyczyniła sie nie tylko do radykalnej poprawy warunków mieszkaniowych najemców. Ponad 70 razy udało się także pomóc rodzinom, które popadły, często nie z własnej winy, w finansowe tarapaty, a dzięki zamianie mieszkania i spłacie ich zadłużenia rozpoczęły życie bez widma eksmisji.
Jednym z kluczowych efektów zamiany mieszkań przez Biuro to także znaczące zwiększenie liczby lokali socjalnych oraz  zahamowanie  wzrostu wypłaty odszkodowań  wierzycielom wyroków eksmisyjnych. Spośród mieszkań odzyskanych po zamianach aż 336 zostały przeznaczone na lokale socjalne. Dzięki przeprowadzce prawie 160 najemców  skorzystało z przywileju wykupienia komunalnego "M" na własność. W 50 przypadkach na zamianę zdecydowali się lokatorzy mieszkający do tej pory w częściowo pustych już mieszkaniach wspólnych. Miasto odzyskało w ten sposób duże lokale, które trafiły na przetarg ofertowy i zostały wynajęte za rynkowe stawki czynszowe. Zainteresowanie zamianą mieszkania na większe, mniejsze, tańsze w utrzymaniu, czy na niższej kondygnacji, czyli - po prostu - dostosowane do indywidualnych potrzeb najemców komunalnych nie maleje. Obecnie w bazie lokali zgłoszonych do zamiany jest ponad 800 pozycji.

Zamiana mieszkań jest jednym z elementów projektu "Zbuduj-Zamień-Zaoszczędź", który znalazł się w finałowej piątce laureatów konkursu Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego 2013 w kategorii "Samorządy lokalne". Celem realizowanego przez ZKZL projektu jest zmniejszenie kwoty odszkodowań wypłacanych wierzycielom wyroków eksmisyjnych poprzez program budowy i zamiany mieszkań komunalnych. W tym roku po raz pierwszy w historii zanotujemy spadek kwoty wydanej na odszkodowania. Do tej pory kwoty te co roku wzrastały. Ostatnie lata to zahamowanie dynamiki wzrostu, ale w tym roku będziemy mieli realne oszczędności. Według naszych szacunków kwota ta w porównaniu do ubiegłego roku spadnie o ok 1,5 mln zł. Mniejsze odszkodowania to więcej lokali socjalnych w Poznaniu oraz mniejsza kolejka osób oczekujących na realizację wyroku eksmisyjnego z prawem do socjalnego „M”. Właśnie przekroczyliśmy pewną psychologiczną barierę 1000 wyroków oczekujących na realizację. Kończyliśmy rok 2013 z liczbą 1650 wyroków, a więc to dość znaczny postęp. Na koniec roku planujemy zejść do poziomu ok 850 wyroków.

Dzięki konsekwentnym działaniom w ramach poznańskiego projektu „3xZ” od 2010 roku liczba lokali socjalnych w stolicy Wielkopolski wzrosła ponad dwukrotnie. W 2010 roku było ich 534, dziś już 1230. Ponad dwukrotnie wzrosła też w Poznaniu liczba pomieszczeń tymczasowych dla eksmitowanych lokatorów. Obecnie w dyspozycji spółki jest ich 60.

Na tak znaczący spadek liczby wyroków oczekujących na realizację wpłynęła nie tylko budowa nowych mieszkań komunalnych oraz realizowany program zamian, ale także staranna weryfikacja orzeczeń sądowych, które zapadały w ostatnich latach. Nasi pracownicy sprawdzili ponad 1200 wyroków. Okazało się, że część rodzin wyprowadziła się z zadłużonego mieszkania lub spłaciła długi, dzieci wobec których sąd orzekł prawo do socjalu dorosły, najstarsi dłużnicy odeszli. Wiele spraw udaje się zamknąć bez konieczności kierowania spraw do sądu, dzięki czemu nie ponosimy dodatkowych kosztów z tym związanych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u