Złote, srebrne i brązowe medale Polaków na zakończonych w Toruniu Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej.

22 lipca - 2 sierpnia 2014 r. w Toruniu zostały rozegrane 17. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Inlimited i 5. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Advanced. Wzięło w nich udział 68 pilotów z 14 krajów. Mimo lipcowego skwaru, burz i niesprzyjających warunków wietrznych zawodnikom udało się wykonać 222 loty i rozegrać 7 konkurencji.
Mistrzostwa w kategorii Unlimited indywidualnie wygrał Maciej Pospieszyński z Aeroklubu Warszawskiego przed Węgrem Ferencem Toth i Rosjaninem Georgijem Kaminskim. Zespołowo najlepsi byli Czesi, a Polacy uplasowali sie na drugim miejscu, przed Rosjanami. W kategorii Advanced polska ekipa wywalczyła złoto, a indywidualnie najlepszy okazał się Francuz Romain Vienne. Srebro przypadło rewelacyjnej Polce Katarzynie Żmudzińskiej, a brąz Sławomirowi Talowskiemu.

Zawody zakończył 2 sierpnia rodzinny piknik i pokazy mistrzów. Nad toruńskim lotniskiem można było zobaczyć m.in. szybowcowych akrobatów z grupy Żelazny i Biało-Czerwone Iskry. Część oficjalna zakończenia mistrzostw odbyła się w Dworze Artusa, gdzie wręczono medale i dyplomy triumfatorom zmagań.

- Cieszę się, że tak prestiżowa impreza lotnicza została rozegrana w Toruniu, mieście urodzenia Mikołaja Kopernika. Mam nadzieję, że mieliście Państwo okazję obejrzeć naszą piękną starówkę, że poznaliście gościnność torunian i zechcecie tutaj powrócić – mówił do uczestników mistrzostw prezydent Torunia Michał Zaleski.

A okazja do obejrzenia podniebnych atrakcji już 17-22 sierpnia. Będziemy gościć w Toruniu uczestników 19. Rajdowych Samolotowych Mistrzostwa Świata. To kolejna prestiżowa, światowa impreza lotnicza, która zawita do Torunia decyzją Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Po raz pierwszy w historii tych prestiżowych zawodów lotniczych, rozgrywanych od 1976 r. odbędą się one w Polsce. Polscy piloci mają w nich wspaniałe tradycje – w 18 poprzednich edycjach 12 razy zdobywali złoto indywidualnie i drużynowo.