Nadanie imienia alei parkowej Michała Kuleszy

Autor: UM Warszawa 2023-09-13 08:29:48

Aleja w parku Tadeusza Mazowieckiego otrzymała imię prof. Michała Kuleszy – prawnika, wykładowcy akademickiego, a przede wszystkim jednego z twórców reformy samorządowej. Imię alei nadano na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy z 25 maja 2023 r.

Ten park zmienia się nie do poznania. Na tych alejach widzimy nazwiska premiera Mazowieckiego, prof. Regulskiego, prof. Skubiszewskiego, a teraz też prof. Kuleszy. Łączy ich praca dla ojczyzny, bez patosu. Dziś mamy wciąż w Polsce demokrację, a mimo trudnych czasów odnosimy sukcesy, bo oni stworzyli silny samorząd i powstało silne społeczeństwo obywatelskie. Łączyła ich skromność, niechęć do wielkiego rozgłosu. Obecnie w polityce dominuje polaryzacja, wrzask. W tamtych czasach politycy słuchali mądrych ludzi, słuchali ekspertów. Takich jak profesor Michał Kulesza – mówił podczas uroczystości Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Chcielibyśmy, by idee profesora Kuleszy dalej wpływały na rozwój naszej państwowości, samorządu, społeczeństwa obywatelskiego. Aby duch ojców-założycieli naszej demokracji w coraz większym stopniu wpływał na to, co się dzieje w niedalekich budynkach Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej.

We wtorkowej uroczystości, oprócz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, udział wzięli: żona profesora Ewa Kulesza oraz siostra Anna Kulesza, poseł na Sejm RP Michał Szczerba, posłanka na Sejm RP Katarzyna Lubnauer, burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens, przewodniczący Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Jerzy Stępień, przedstawiciele Rady m.st. Warszawy oraz Związku Miast Polskich, przyjaciele i współpracownicy.

  W mojej pamięci prof. Kulesza pozostanie jako jeden z głównych twórców samorządu terytorialnego i przebudowy ustroju administracyjnego Polski. Pamiętam Michała, gdy już w początkach lat 80. uczestniczył w pracach niewielkiej grupy ludzi, która przygotowywała założenia reformy samorządowej. Jak mówił szefujący tej grupie prof. Regulski, chcieli rzeczywistość autentycznie zmienić, a nie tylko o tym dyskutować. Udało im się zrealizować zmiany w samorządzie terytorialnym – 10 lat później – wspominała Anna Nehrebecka-Byczewska, radna m.st. Warszawy i przewodnicząca Komisji ds. nazewnictwa miejskiego Rady m.st. Warszawy.

Michał we wszystko angażował się z olbrzymią pasją. Jak trenował judo, to po treningu ćwiczył rzuty na mnie, a ja siłą rzeczy ćwiczyłam pady – wspominała siostra Michała Kuleszy, Anna Kulesza. – Chciałabym przypomnieć jego słowa: „Sądzę, że samorząd musi mieć poczucie swojej wieczności, bo to instytucja, która zawsze na świecie była. Ale i swojej kruchości, bo władza państwowa, władza królewska, władza partyjna, władza centralna, jak łaskawa, to przyzwoli, a jak niezbyt, to zniszczy”.

Michał Kulesza żył w latach 1948-2013. Był ekspertem ds. samorządności, współtwórcą reformy samorządowej, brał udział w obradach Okrągłego Stołu, a także kierował Zakładem Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był także współzałożycielem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u