Obchody 84. rocznicy Bohaterskiej Obrony Lublina

Autor: Lubelski UW 2023-09-17 09:58:15

W tym roku mija 84. rocznica Bohaterskiej Obrony Lublina. W lubelskich obchodach rocznicowych uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka, który podkreślił, że warto wspominać tamten czas, wydarzenia i ludzi i głęboko im się pokłonić za ich ofiarę zdrowia, życia i nieprawdopodobnych wyrzeczeń.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i Św. Franciszka w Lublinie i program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Obrońców Lublina 1939. Hołd obrońcom miasta oddali przedstawiciele władz miasta, województwa, wojsko, delegacje szkół i instytucji.

Ofiara zdrowia, życia i nieprawdopodobnych wyrzeczeń

Warto wspominać tamtem czas, wydarzenia i ludzi i głęboko im się pokłonić za ich ofiarę zdrowia, życia i nieprawdopodobnych wyrzeczeń. Warto pamiętać, że to nie tylko dni od 15-18 września. Już 2 września mieliśmy pierwsze bombardowanie, następne bardzo tragiczne w skutkach 9 września, i kolejne 13 i 17 września.

W imieniu mieszkańców całego województwa lubelskiego składam głęboki pokłon wszystkim tym, którzy czynnie brali udział w obronie Lublina i którzy wspomagali wojsko, harcerzy i osoby czynnie zaangażowane w tę obronę.

Nie zapomnimy o tym, co zrobili dla społeczności naszego miasta, województwa lubelskiego i całej Polski. Równocześnie, będziemy w swojej codziennej działalności wyciągać wnioski z historii płynącej z tamtego okresu

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Obrona własnymi siłami

Wojska niemieckie, zbliżające się od strony Kraśnika stanęły pod Lublinem 17 września 1939 r. Opuszczone miasto było zmuszone do organizowania obrony własnymi siłami. Lublina broniły oddziały ochotnicze i wojskowe, obrońców stale zasilali ochotnicy, przybywający z okolicznych miejscowości. Lublinianie powołali Komitet Cywilno-Wojskowy. Ostatecznie podjęto decyzję o wycofaniu oddziałów broniących miasto.

Pomnik Obrońców Lublina

Pomnik stoi w miejscu prowizorycznego cmentarza ofiar wojny obronnej 1939 r., został odsłonięty 21 września 1987 r. Można przeczytać:

W miejscu, gdzie był cmentarz wojenny, wznieśliśmy pomnik w hołdzie tym, którzy zginęli na skutek niemieckich nalotów bombowych i walk obronnych 16 i 17 września 1939 roku. śmierć poniosło wówczas ponad 600 osób – żołnierzy, oficerów, ochotników – młodzieży z przysposobienia wojskowego, harcerzy, ludności cywilnej, dzieci. w obronie miasta padli bezpośredni dowódcy walczących oddziałów armii Lublin i jednostek ochotniczych.

Fotoreportaż z wydarzenia: https://www.facebook.com/LSprawka/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u