Otwarcie Ośrodka Rozrodczości i Ginekologii Małoinwazyjnej

Autor: Lubelski UW 2023-12-14 09:46:55

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie powstał Ośrodek Rozrodczości i Ginekologii Małoinwazyjnej. Jedyny tego rodzaju ośrodek w województwie lubelskim funkcjonuje w strukturze I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii. Inwestycja jest efektem realizacji rządowego programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na l. 2021–2023, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności do kompleksowej opieki w obszarze zdrowia prokreacyjnego. W briefingu prasowym, dotyczącym oficjalnego otwarcia ośrodka wziął udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Składam podziękowania dla tych, którzy tą inicjatywą pozwalają rodzinom spełniać marzenia o posiadaniu dzieci. Dziękuję dyrektorowi i społeczności Uniwersytetu Medycznego, dyrektorowi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, a także prof. Rafałowi Tarkowskiemu i prof. Grzegorzowi Polakowi. Życzę znakomitych wyników rozwoju. Składam najlepsze życzenia i głęboki pokłon za realizowane procedury i świadczenia

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Diagnostyka i opieka w jednym miejscu

Centrum łączy w jednym miejscu diagnostykę niepłodności i opiekę nad pacjentką w ciąży i po porodzie. Ośrodek działa od czerwca br. Do programu przystąpiło już ponad 50 par. Większość jest jeszcze na etapie diagnostyki (uzyskanych zostało 9 ciąż). USK Nr 1 zakwalifikował się do realizacji programu w zakresie rozszerzenia sieci ośrodków referencyjnych leczenia niepłodności w listopadzie 2022 r.

Diagnostyka i leczenie niepłodności zapewniana jest zgodnie z najnowszymi standardami i rekomendacjami. Przeprowadzane są standardowe badania, szukające przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Po postawieniu rozpoznania rozpoczynane jest leczenie lub - gdy jest taka konieczność – kontynuacja diagnostyki, podczas hospitalizacji w klinice.

Niepłodność stanowi problem zdrowotny, demograficzny i społeczny. Szacuje się, że problem dotyka około 10-15 % proc. osób w wieku rozrodczym. W Polsce boryka się z nią co najmniej milion par.

Wykonywane zabiegi

W ramach ośrodka wykonywane są zabiegi skleroterapii torbieli endometrialnych. To zabieg rzadko wykonywany w Polsce, małoinwazyjna metoda terapii zmian, stanowiąca alternatywę dla leczenia operacyjnego. Skleroterapia zmniejsza nasilenie dolegliwości bólowych powodowanych przez endometriozę.

Na zabieg przyjeżdżają pacjentki z całej Polski. Dzięki powstaniu Ośrodka będzie można wykonywać też zabieg podczas jednodniowej hospitalizacji w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą anestezjologa. Po kilku miesiącach po zabiegu około 85 proc. pacjentek mówi o znacznym zmniejszeniu dolegliwości bólowych, z czego u większości doszło do całkowitego zaniku bólu.

W ramach poradni jest także leczenie innych postaci endometriozy. Jeśli jest konieczność wykonania operacji z powodu choroby, pacjentki kierowane są do hospitalizacji.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u