MPK włącza się w obchody rocznicy likwidacji getta!

Autor: źródło-www.uml.lodz.pl 2014-08-25 08:48:49
Zagłada społeczności żydowskiej to najtragiczniejsze wydarzenie w historii Łodzi XX wieku. Od września 1939 r. do sierpnia 1944 r. za sprawą hitlerowskiego okupanta z miasta nad Łódką zniknęła bezpowrotnie jedna trzecia jego mieszkańców. Zostali oni zamordowani w obozach zagłady lub zmarli z głodu i chorób. Tym wszystkim ofiarom getta my, żyjący dziś, winniśmy pamięć. I właśnie w imię tej pamięci MPK-Łódź przygotowało wydarzenia, które mają ją utrwalać.
Pierwszym wydarzeniem będzie wystawa „Tramwajem przez getto". Wszystkich, którzy są zainteresowani historią Litzmannstadt Getto i historią komunikacji tramwajowej w getcie zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy. Została ona przygotowana przez MPK-Łódź przy współpracy z łódzkim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk. Twórcami wystawy są z ramienia IPN Adam Sitarek i z ramienia MPK-Łódź Marek Czekalski. Otwarcie wystawy nastąpi 25.08.2014 roku o godzinie 15.00 na terenie łódzkiej Manufaktury.

Kolejnym wydarzeniem przygotowanym na tę szczególną okoliczność będzie przejazd zabytkowym tramwajem Sanok z 1928 roku przez ulice byłego getta. Przejazd odbędzie się 30.08.2014 r. w dniu głównych obchodów 70 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto w godzinach 14- 16. Trasa będzie prowadziła od pl. Wolności ulicami Nowomiejską, Zgierską, Limanowskiego na pętle Żabieniec. Powrót tą samą trasą. Odjazdy tramwaju z pl. Wolności będą odbywać się w godzinach: 14, 14.45, 15.30.

Ponadto MPK-Łódź zamieściło w pojazdach wyposażonych w urządzenia głośnomówiące komunikat informujący pasażerów, że właśnie znaleźli się na terenie byłego Litzmannstadt Getto. Jest on nadawany od 18.08.2014 roku i mamy nadzieję, że poza walorem edukacyjnym skłoni on pasażerów do chwili zadumy i refleksji nad tą doniosłą rocznicą.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u