Nowe murale na Dolnym Mieście! Gdańska Szkoła Muralu dla LPP

Autor: źródło - UM Gdańsk 2014-08-26 09:06:30
Właściciel popularnych marek odzieżowych, między innymi RESERVED, House i Cropp, firma LPP od kwietnia ubiegłego roku prowadzi prace związane z rewitalizacją siedziby firmy przy ulicy Łąkowej na Dolnym Mieście. Projekt odnowy budynku, w którym w początkach XX wieku znajdowała się fabryka wyrobów tytoniowych, przygotowało Studio 1:1, a Gdańska Szkoła Muralu została zaproszona do namalowania dwóch murali na budynkach znajdujących się naprzeciwko okien firmy – przy ul. Królikarnia nr 5, 6 i 7.
Działania związane z przebudową budynku LPP wpisują się w całościowy plan rewitalizacji Dolnego Miasta, realizowany przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska z funduszy unijnych i miejskich. Zamierzeniem projektu, przygotowanego przez Studio 1:1 na zlecenie LPP, jest stworzenie atrakcyjnego miejsca do pracy, gdzie oprócz przestrzeni biurowych znajdzie się także strefa wypoczynku i rekreacji oraz klubokawiarnia. Generalnym wykonawcą rewitalizacji centrali odzieżowego koncernu jest jest firma Allcon Budownictwo sp. z o.o.

- Odnowiona siedziba LPP ma być nie tylko komfortowym miejscem pracy osób zatrudnionych w centrali firmy, ale także przestrzenią, która inspiruje. Murale, widoczne już z naszych okien, doskonale wpisują się z street-artową estetykę, która jest silnie obecna we wzornictwie młodzieżowych marek LPP – komentuje Magdalena Stefańska - Lotkowska, rzecznik prasowy firmy. Pomysł, by oddać przestrzeń na budynkach artystom, narodził się w LPP, natomiast Studio 1:1 zasugerowało, by były to właśnie murale. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Gdańską Szkołą Muralu – efekt pracy studentów podoba się zarówno nam, jak i architektom odpowiedzialnym za projekt nowej siedziby LPP – dodaje.

Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu namalowali dwa, wielkoformatowe murale według projektu Małgorzaty Popinigis. Nawiązują one do miejsca, w którym się znajdują: jeden z murali to archiwalna siatka mapy Gdańska połączona z siatką obrysów ubrań podobnych do krawieckich wykrojów. Druga realizacja utrzymana jest w industrialnym klimacie i przypomina o fabrycznej przeszłości miejsca. Praca wymagała od studentów wiele wprawy i cierpliwości – ważny był każdy, nawet najdrobniejszy szczegół mapy, który centymetr po centymetrze odwzorowywali na ścianach o powierzchni 130 i 190 metrów kwadratowych.

- By precyzyjnie odwzorować mapę, która zawierała wiele, bardzo drobnych elementów, wydrukowaliśmy ją jak billboard. Pierwszym pomysłem było kalkowanie jej wydruku pomocą kalki kopiowej, jednak to rozwiązanie nie zdało egzaminu – kalki odpadały i odklejały się. Sięgnęliśmy więc po starą metodę frotażu – z pomocą rozpylaczy do kwiatów pokryliśmy wydrukowaną mapę pyłem grafitowym, który uprzednio musieliśmy rozdrobnić i rozcieńczyć za pomocą denaturatu. Po przyłożeniu tak przygotowanej mapy do ściany, odrysowywaliśmy szkic, na który jeszcze później nanosiliśmy szczegółowe linie. Dopiero po tym, nakładaliśmy podkład i farby – opowiada o procesie powstawania muralu profesor Jacek Zdybel z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, współprowadzący z Rafałem Roskowińskim Gdańską Szkołę Muralu.

W malowaniu murali pod kierunkiem Jacka Zdybla i Rafała Roskowińskiego wzięli udział: Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu (i jednocześnie studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku): Kasia Marcinkowska, Magdalena Pela, Monika Reut, Aleksandra Lech, Wojtek Woźniak oraz studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Klaudia Szalecka, Aneta Gruszczyk, Michalina Gniazdowska. Reprezentantem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie był natomiast Filip Sobierajski.

Gdańska Szkoła Muralu realizuje prace artystyczne w Polsce i za granicą. Adepci Szkoły w ciągu roku akademickiego uczestniczą w bezpłatnych zajęciach przygotowujących do malowania wielkoformatowych prac, a w okresie wiosenno – letnim wyjeżdżają na plenery, podczas których wspólnie tworzą murale. Ich dzieła można zobaczyć m.in. na gdańskiej Zaspie, gdzie współtworzą Kolekcję Malarstwa Monumentalnego składającą się już z 49 prac artystów z Polski i ze świata, w Wiźnie, Kiszyniowie czy Bukareszcie. Opiekunami Gdańskiej Szkoły Muralu są Rafał Roskowiński – pionier sztuki murales w Polsce oraz prof. Jacek Zdybel z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Koordynatorką projektu Gdańska Szkoła Muralu z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej jest Barbara Sroka.

Prace Gdańskiej Szkoły Muralu można zobaczyć na: http://muralegdanskzaspa.pl/tag/gdanska-szkola-muralu/, http://www.gdanskaszkolamuralu.blogspot.com/ oraz polubić profil na Facebook'u: http://on.fb.me/1w4cEAH.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u