Żywe spojrzenie na pradzieje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Autor: źródło-www.poznan.pl 2014-09-09 07:04:28
Liczne multimedia, interaktywna gra, brzozowy gaj, a nawet kopia słynnego Stonehenge - to wszystko do zobaczenia, wypróbowania i dla... dobrej zabawy w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Nowa wystawa "Przeobrażone krajobrazy. 10 000 lat przemian" czynna jest od 10 września do 9 listopada 2014 roku.
"Wystawy archeologiczne kojarzone są najczęściej z gablotami pełnymi naczyń ceramicznych bądź kamiennych narzędzi sprzed tysiącleci. Tym razem proponujemy inne spojrzenie na pradzieje, związane z relacją człowiek - środowisko" - wyjaśnia Mateusz Stróżyk, jeden z kuratorów wystawy z ramienia Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wystawa, która od 10 września zagości w poznańskim Muzeum Archeologicznym, poświęcona jest właśnie wpływowi człowieka na przestrzeń i środowisko. Przy użyciu multimediów pokazano, w jaki sposób naukowcy rekonstruują procesy dostosowywania się, społeczności pradziejowych, do panujących warunków oraz jak wyglądał proces dokonywania przez nie modyfikacji środowiska.

"Ekspozycja wzbogacona została o specjalne interaktywne stanowiska dla dzieci. Nasi najmłodsi goście będą mieli okazję zbudować kopię Stonehenge, poznać metody zdobienia dawnych naczyń, sprawdzić na czym polega praca w laboratorium czy też stworzyć własny archeologiczny profil" - wyjaśnia Sabina Hryniewiecka z Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wystawę przygotowała Szkoła Doktorantów "Human Development in Landscapes" z Kilonii. Prezentuje ona wyniki badań podjętych w ramach projektów doktorskich: "Monumentalizm i ryty", "Innowacyjność i Wymiana dóbr" oraz "Człowiek i środowisko". Jej pomysłodawcą jest dr Walter Doerfler.

Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Organizacja wystawy w Polsce możliwa jest dzięki współpracy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u