CEZAMAT – nowy punkt na naukowej mapie Warszawy

Autor: źródło-UM Warszawa 2014-09-11 09:16:37
Przy ul. Poleczki na Ursynowie odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Laboratorium Centralnego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, jednego z najnowocześniejszych ośrodków badawczo-wdrożeniowych w Europie.
Celem projektu współtworzonego przez warszawskie uczelnie i instytuty naukowe jest prowadzenie badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami oraz integracja środowiska naukowego i biznesowego.
Cechą wyróżniającą CEZAMAT spośród istniejących w Polsce laboratoriów jest interdyscyplinarność i dążenie do stworzenia platformy naukowo-badawczej wspólnej różnym dziedzinom. Projekty prowadzone w Laboratorium Centralnym zostaną zorientowane na praktyczne wykorzystanie ich wyników. Celem inwestycji jest także wzmocnienie konkurencyjności regionu oraz całego kraju w obszarze wysokich technologii na arenie międzynarodowej. W Laboratorium Centralnym docelowo prowadzone będą projekty badawcze z zakresu takich dziedzin jak nanotechnologia, mikroelektronika czy zaawansowane materiały.
Istotnym elementem realizowanego programu naukowo-badawczego będą też badania w prężnie rozwijającej się dziś dziedzinie technologii MOEMS (ang. Micro-Opto-Electro-Mechanical Systems). Znajduje ona zastosowanie m.in. w medycynie, telekomunikacji czy transporcie. CEZAMAT będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Europie. Współfinansowany ze środków unijnych projekt obejmuje budowę kompleksu laboratoriów wyposażonych w unikatowe w skali światowej urządzenia badawcze. Oprócz Laboratorium Centralnego przy ul. Poleczki w Warszawie, powstaną lub zmodernizowane zostaną cztery dodatkowe laboratoria: przy Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, przy Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych, przy Instytucie Wysokich Ciśnień PAN oraz w Wojskowej Akademii Technicznej.
Dostęp do wszystkich laboratoriów CEZAMAT-u będzie otwarty dla pracowników naukowych oraz doktorantów i studentów z uczelni polskich i zagranicznych, a także dla pracowników przedsiębiorstw polskich i zagranicznych zainteresowanych współpracą badawczą i rozwojową. Centrum będzie prowadziło badania z zakresu nowoczesnych materiałów i technologii, a ich wyniki będą wykorzystywane m.in. w przemyśle: teleinformatycznym, medycznym, obronnym, samochodowym czy lotniczym. Warta około 385 milionów zł inwestycja w wysokie technologie pomoże wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki i zmniejszyć lukę technologiczną między Polską, a wiodącymi krajami Unii Europejskiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u