Warszawski tydzień kultury bez barier

Autor: źródło-UM Warszawa 2014-09-26 08:18:38
Ponad 90 wydarzeń zrealizowanych wspólnie przez 45 instytucji kultury w Warszawie. II Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier, wydarzenie nie mające sobie równych w skali kraju i przybierające w tym roku na sile, rozmachu i atrakcyjności startuje w piątek 26 września i potrwa do 6 października.
To co wyróżnia Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier od innych przeglądów i festiwali, to fakt, że oferowane przez organizatorów wydarzenia nie wykluczają żadnego z widzów. Przedstawienia, wystawy, warsztaty znajdujące się w programie II WTKBB dostępne są zarówno dla osób pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych. A jest z czego wybierać – to dopiero druga edycja, a impreza poszerzyła się o kilkanaście instytucji!

To wspólne przedsięwzięcie Fundacji Kultury bez Barier i Miasta st. Warszawy. W roku 2014 współorganizatorami WTKBB są: Teatr Syrena i ART. BEM Bemowskie Centrum Kultury. Patronat nad imprezą sprawuje Prezydent Hanna Gronkiewicz – Waltz.

- Najważniejszą cechą wyróżniającą WTKBB, spośród wszystkich innych festiwali, jest dostępność organizowanych wydarzeń – mówi Anna Żórawska, prezes Fundacji Kultury Bez Barier.

Zapraszamy do udziału w spektaklach teatralnych, pokazach filmowych, warsztatach muzealnych, spotkaniach ze „znanymi i lubianymi”, kursach tańca itp. Wśród gości m.in. Wojciech Malajkat, Marta Lipińska, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pszoniak, Tadeusz Słobodzianek, Tomasz Jacykow oraz Zbigniew Mentzel.

- Naszą ambicją jest, aby każdy mógł przyjść do teatru. Dziś podjazd dla wózków i audiodyskrypcja zaczynają być normą - mówił Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru Syrena. - Wszystkie spotkania realizowane w ramach festiwalu w Teatrze Syrena będą tłumaczone na język migowy, dostępna będzie też pętla indukcyjna.

W tegorocznej edycji proponujemy m.in. warsztaty taneczne dla osób niewidomych i niesłyszących. Po raz pierwszy są też zajęcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- W ART.BEM dążymy, by oferta kulturalna dla odbiorców z niepełnosprawnościami miała charakter stały. To u nas odbędzie się kurs tanga dla osób niewidomych - mówi Marcin Jasiński – dyrektor ART.BEM Bemowskiego Centrum Kultury. - Chciałbym, aby te zajęcia zostały na stałe, tak jak Teatr Zgoda, w którym grają m.in. osoby z doświadczeniem choroby psychicznej.

Największym sukcesem II WTKBB jest liczba 45 instytucji, które włączyły się w imprezy. - W stolicy dzieje się dużo w zakresie udostępniania kultury. Pod tym względem Warszawa jest szczególna, mamy nieporównywalnie więcej wydarzeń kulturalnych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi od innych miast - powiedział Tomasz Thun - Janowski - dyrektor Biura Kultury UM Warszawy. - To efekt wieloletniej współpracy Fundacji Kultury Bez Barier i UM.

Festiwal został zrealizowane z pomocą finansową miasta stołecznego Warszawy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u