Naukowa rewolucja w Poznaniu

Autor: źródło-www.poznan.pl 2014-09-29 23:12:38
Przełomowe opakowania na kosmetyki dostosowane do potrzeb osób niewidomych i umywalka dla niewidomych - to dwa przykłady, które zaprezentowali młodzi naukowcy podczas konferencji prasowej na temat Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Poznania.
W konferencji uczestniczył zastępca prezydenta Poznania Tomasz Kayser, przedstawiciele uczelni, których naukowcy oferują swoje prace na Platformie oraz twórcy i promotorzy dwóch wspomnianych osiągnięć naukowych.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania Poznań jest ważnym ośrodkiem akademickim w kraju. Obecnie uczy się tu ponad 140 tysięcy studentów. Dwadzieścia sześć publicznych i prywatnych uczelni wyższych oraz pięćdziesiąt placówek naukowo-badawczych stanowi ogromny potencjał instytucjonalny dla poznańskich innowacji. Istnieją jednak przeszkody, które nie pozwalają tego potencjału wykorzystać. Rozdrobnienie instytucji i niedopasowanie oferty naukowej do zapotrzebowania rynku powoduje, że mamy wciąż zbyt mało odkryć naukowych. Urząd Miasta Poznania wychodząc naprzeciw tym problemom realizuje Program Wspierania Projektów Innowacyjnych. Celem programu jest stworzenie płaszczyzny współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym i biznesem. W tym celu powstała Wielkopolska Platforma Innowacyjna. Znajduje się w niej ponad 600 ofert ośrodków akademickich. Są to oferty usług pomiarowych, badawczych, a także rozwiązania w postaci gotowych już produktów i technologii.

Najlepszym przykładem współpracy są dwa prototypowe projekty zaprezentowane podczas konferencji. Pierwszy, to opakowania na kosmetyki dla osób niewidomych, których autorką jest Julia Grochal. Dzięki specjalnym kształtom naczyń, niewidomi wiedzą czy biorą do rąk w łazience szampon czy odżywkę, a do tego mogą łatwo oszacować czy płyn w opakowaniu się kończy lub czy mają jeszcze spory zapas. Drugą zaprezentowaną pracą była innowacyjna umywalka autorstwa Anny Kaczmarek, która została wykonana również z myślą o osobach niewidomych. Jej konstrukcja sprawia, że z pozoru rutynowe dla osób widzących mycie rąk czy drobne pranie stają się bardziej przystępne dla niewidomych.

Konferencja oraz zaprezentowane projekty to kolejny etap wciąż rozwijającej się współpracy w ramach Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej. Dalsze efekty wspólnych działań samorządu, nauki i biznesu będą z pewnością przedmiotem kolejnych prezentacji o których będziemy informować.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u