Stop przemocy w Łodzi!

Autor: źródło-www.uml.lodz.pl 2014-10-02 09:04:20
Zaczyna się kolejny etap kampanii „Nie pozwól dorosnąć przemocy". Jej przesłanie: nie bądź obojętny, reaguj, nie bój się, możesz anonimowo zgłosić problem, zrób to! Zadzwoń pod 800 112 800.
Działania zainicjowane przez Urząd Miasta Łodzi w listopadzie 2013 r. okazały się bardzo przydatne. Wzrosła liczba „Niebieskich Kart" zakładanych przez instytucje, a także liczba rozmów na całodobowym, bezpłatnym telefonie 800 112 800, na który może dzwonić każdy, kto potrzebuje wsparcia lub informacji, co zrobić, kiedy widzi przemoc lub sam jest jej ofiarą. Dodatkowym, pozytywnym efektem jest to, że na ten numer dzwonią ludzie z całej Polski, którzy pytają, radzą się. Od października 2013 r. do sierpnia 2014 r. było 247 zgłoszeń telefonicznych, 112 dotyczyło przemocy wobec dzieci, tylko w 40 przypadkach chodziło o dzieci z Łodzi. Widać, jak bardzo potrzebna jest taka forma anonimowej rozmowy ze specjalistami.

- Rozpoczął się rok szkolny i akademicki, chcemy teraz wzmocnić przekaz tak, żeby informacja dotarła do wszystkich mieszkańców, żeby mogli w sposób świadomy reagować na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Od 4 października do 13 grudnia będzie trwała akcja „Otwarte drzwi" w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Franciszkańskiej 85 - bezpłatne konsultacje psychologiczne, terapeutyczne, socjalne i prawne dla osób dotkniętych przemocą domową. Ta informacja jest także na Facebooku na stronie Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Psychoterapii, które jest na nasze zlecenie organizatorem tych konsultacji. Zapraszam też na otwartą dla wszystkich konferencję pod patronatem prezydent Hanny Zdanowskiej „Skutecznie przeciw przemocy, w trosce o lepsze jutro", która odbędzie się 20 października w Urzędzie Miasta - powiedziała Luiza Staszczak-Gąsiorek dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Miejskim Centrum Zdrowia Publicznego, są tam psycholodzy, prowadzona jest terapia dla ofiar i sprawców. Tam także rozpoczyna się procedura przyznania „Niebieskiej Karty". - Od sierpnia 2013 r. do sierpnia 2014 r. - wzrosła liczba założonych „Niebieskich Kart" z ponad 500 do prawie 800. Można przyjąć, że zgłaszanych jest więcej przypadków przemocy. Ofiary: w 2013 r. - 645 osób. W 2014 r. - 900, z czego - 100 to dzieci, a 700 - kobiety, myślę że matki chroniące dzieci. Ponad 200 sprawców było pod wpływem alkoholu. Czasem sprawcami są osoby małoletnie, w tym roku było 6 takich przypadków. Podsumowaniem ubiegłorocznej kampanii może być fakt, że lekarze zanotowali spadek liczby zgłoszeń z urazami, wynikającymi z przemocy domowej. Założono tylko jedną „Niebieską Kartę" - mówi Iwona Iwanicka p.o. dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ.

W tegorocznej kampanii powtórzone zostanie to, co sprawdziło się w pierwszej edycji. Od listopada po mieście będzie jeździć 10 oplakatowanych autobusów. 20 tys. ulotek, 1300 dużych plakatów i 200 małych, zostanie rozwieszonych w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, przedszkolach, żłobkach, filiach MOPS, organizacjach pozarządowych, autobusach, tramwajach, na przystankach. Charakterystyczny plakat wzywa do zmiany postaw społecznych, uwrażliwienia, apeluje: „Nie pozwól dorosnąć przemocy!"

© 2018 Super-Polska.pl stat4u