Finanse Gdańska stabilne – Fitch utrzymał ratingi Gdańska z pierwszej połowy roku

Autor: źródło - UM Gdańsk 2014-10-06 21:13:38
Finanse Gdańska są w dobrej kondycji, co potwierdziła Agencja Fich Ratings przyznając Miastu ocenę „BBB+” (rating międzynarodowy – dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej) oraz „AA-” (rating krajowy - dla zadłużenia w walucie krajowej). Dodatkowo określono, że perspektywa ratingu jest stabilna.
Fitch Ratings 3 października dokonał aktualizacji oceny ratingu dla Gdańska. Zgodnie z nowymi regulacjami Unii Europejskiej, agencje ratingowe są zobligowane do aktualizowania ratingu co 6 miesięcy, a nie jak to było do tej pory raz w roku. W tym roku Fitch ocenił Gdańsk po raz pierwszy w kwietniu.

- Dzięki dobrym wynikom osiąganym przez Gdańsk, spodziewaliśmy się utrzymania tej dobrej oceny Fitch – mówi Skarbnik Gdańska Teresa Blacharska. - Wbrew sugestiom, że Gdańsk się nadmiernie zadłuża, niezależna agencja ocenia, że zadłużamy się rozważnie i w sposób kontrolowany – komentuje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Jak podaje Fitch w komunikacie, potwierdzenie ratingów odzwierciedlają mocne wyniki operacyjne Gdańska, które w połączeniu z wysokimi dochodami majątkowymi oraz dobrą płynnością, zapewniają Miastu wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych. Ratingi biorą także pod uwagę stabilny poziom zadłużenia bezpośredniego w latach 2014-2016. Ratingi uwzględniają również planowane wysokie, ale malejące wydatki majątkowe, utrzymującą się presję na wydatki operacyjne oraz rosnące koszty związane z utrzymywaniem nowo wybudowanej infrastruktury.

Fitch spodziewa się, że zadłużenie bezpośrednie Gdańska ustabilizuje się na poziomie około 1,2 mld zł w latach 2014-2016, a w relacji do dochodów bieżących wyniesie mniej niż 60% (1,2 mld zł lub 59% dochodów bieżących w 2013r.). Potrzeby pożyczkowe Miasta powinny pozostać ograniczone z uwagi na wysoki udział dochodów majątkowych i nadwyżki bieżącej w finansowaniu wydatków inwestycyjnych. Większość zadłużenia Miasta zostało zaciągnięte w międzynarodowych instytucjach finansowych, co zapewnia stosunkowo niski koszt finansowania, długi okres zapadalności oraz równomierny profil spłaty długu.

Fitch spodziewa się, że w latach 2014-2016 wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia pozostaną bezpieczne. Obsługa zadłużenia może wynieść około 40% nadwyżki operacyjnej (po wyłączeniu przedterminowej spłaty długu). Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej utrzyma się na poziomie około 6 lat, czyli znacznie poniżej średniej zapadalności długu szacowanej na 15 lat.

Ja pisze Agencja Fitch, „Władze Miasta prowadzą ostrożną politykę budżetową, co gwarantuje utrzymanie dobrych wyników operacyjnych pomimo ciągłej wysokiej presji na wydatki operacyjne, spowodowanej przede wszystkim przekazanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach działalności Miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna”.

Miasto Gdańsk swoją pierwszą ocenę ratingową „BBB” uzyskało w 2000 roku. Ocenę przygotowała agencja ratingowa Standard and Poors. Fitch Ratings bada finanse miasta od 2004 roku. Od 2007 roku nasze Miasto uzyskuje perspektywę Stabilną!

Skala ratingu Fitch Ratings określana jest następującymi symbolami literowymi:
- poziom inwestycyjny - instytucja wiarygodna (AAA, AA, A, BBB)
- poziom spekulacyjny - instytucja niepewna (BB, B, CCC, CC, C, DDD, DD, D) Rating może także zawierać znaki "+" i "-", dla określenia różnic w ramach jednej kategorii.

BBB - Dobra wiarygodność kredytowa. Zdolność do obsługi zobowiązań finansowych uznaje się za wystarczającą.
AA – Bardzo wysoka wiarygodność kredytowa i bardzo wysoka zdolność emitenta do obsługi swoich zobowiązań.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u