O aktywizacji osób niepełnosprawnych w Białymstoku

Autor: źródło-www.bialystok.pl 2014-10-18 10:49:08
Prezydent Białegostoku spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspólnie z Miastem realizują projekty aktywizujące osoby niepełnosprawne: Warsztaty Symulacji Pracy, Sklep charytatywny i Trener Pracy
Uczestnicy piątkowego spotkania (17.10.) rozmawiali o dotychczasowych pracach, zrealizowanych projektach oraz działaniach, które jeszcze można podjąć w dziedzinie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Prezydent Tadeusz Truskolaski podziękował organizacjom pozarządowym za zaangażowanie w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych. Współpraca białostockiego samorządu z trzecim sektorem jest niezwykle potrzebna i ważna. Praca na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie przynosi realne efekty, uczestnicy projektów stają się bardziej aktywni i niezależni.

Współpraca Miasta Białystok z organizacjami pozarządowymi na rzecz osób niepełnosprawnych jest również doceniana w kraju. Białystok dwukrotnie otrzymał tytuł Samorząd Równych Szans, w tym roku dostał również nagrodę specjalną w tym ogólnopolskim konkursie. Doceniono projekt „Aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych drogą do niezależności i samodzielności”. Obejmuje on trzy działania: Warsztaty Symulacji Pracy, Sklep charytatywny i Trener Pracy.

Warsztaty Symulacji Pracy są odpowiedzią na potrzeby osób z zaburzeniami psychicznymi oraz upośledzeniem umysłowym w podjęciu zatrudnienia. Uczestnicy warsztatów wcielają się w rolę pracowników – przechodzą szkolenie BHP, zapoznają się z regulaminem pracy i prawami pracowniczymi, otrzymują zakres czynności, podpisują listę obecności. Każda osoba ma opracowany indywidualny plan pracy i uczy się wykonywać określone czynności w pracowni segregacji i konserwacji przedmiotów lub w pracowni kreacji przedmiotów.

Prowadzeniem sklepu charytatywnego zajmuje się Stowarzyszenie My dla Innych. Dzięki wsparciu pracowników Urzędu Miejskiego sklep rozpoczął działalność w maju 2014 r. Ideą tej placówki jest stworzenie miejsc pracy oraz nabywanie doświadczeń zawodowych przez osoby niepełnosprawne. W sklepie można kupić m.in. przedmioty wykonane przez uczestników warsztatów. Wszystkie dochody sklepu, utrzymującego się z darowizn, przeznaczane są na rehabilitację.

Białystok włączył się w realizację innowacyjnego projektu PFRON „Trener Pracy jako sposób na zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych”. Przedstawiciel Urzędu Miejskiego brał udział w wizytach studyjnych i spotkaniach roboczych. Zdobyte doświadczenia zaowocowały pracami nad przygotowaniem miejskiego programu „Trener Pracy”. Jego celem będzie wspieranie osób niepełnosprawnych w zdobyciu i utrzymaniu zatrudnienia. 4 trenerów będzie miało pod opieką 6-7 niepełnosprawnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u