Konserwacja stuletnich ksiąg metrykalnych

Autor: źródło-UM Warszawa 2014-11-25 09:37:36
W zabytkowej komorze celnej na Pradze (ul. ks. I. Kłopotowskiego 1/3) w pracowni Wydziału Poligrafii i Konserwacji Dokumentacji Biura Organizacji Urzędu trwa renowacja ksiąg zaburzańskich. Zabytkowe woluminy pochodzą z 1914 roku.
W Sekcji Ksiąg Zaburzańskich, która jest częścią archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy przechowywane są księgi metrykalne (urodzeń, małżeństw i zgonów) z dawnych terenów wschodnich, woj. lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, wołyńskiego, poleskiego i w niewielkim zakresie nowogródzkiego. Powyższe terytoria do 1945 r. należały do Rzeczypospolitej Polskiej, a po II wojnie światowej zostały wcielone do ZSRR.

Tomy zostały przekazane przez władze radzieckie w 1949 r. na mocy umowy międzynarodowej, jednakże były one niekompletne i częściowo zniszczone.

W zasobie Sekcji Ksiąg Zabużańskich znajdują się woluminy metrykalne za lata 1784 – 1945 dla wyznań:

rzymskokatolickiego
ewangelicko-augsburskiego
greckokatolickiego
prawosławnego
mojżeszowego.

Obecnie w pracowni konserwacji dokumentacji Biura Organizacji Urzędu trwają prace związane z konserwacją 15 ksiąg zaburzańskich. Urząd Stanu Cywilnego m.st. Warszawy przekazał księgi pochodzące z 1914 r. z parafii: rzymskokatolickich, prawosławnych oraz gmin wyznania mojżeszowego. Po konserwacji księgi zostaną przekazane do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Stuletnie księgi, przed przystąpieniem do prac konserwatorskich, zostały poddane fumigacji. Proces ten przeprowadzany jest przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych, a jego efektem jest dokładne odkażenie dokumentu. Ze względu na różny stan zachowania oraz zniszczenia bloku i oprawy, każda z ksiąg wymaga indywidualnego programu renowacji. Głównym założeniem tak opracowanego planu konserwatorskiego jest jak najmniejsza ingerencja w zabytkowy oryginał, przy zachowaniu i zabezpieczeniu autentycznych materiałów i techniki wykonania. Wszystkie zabiegi renowacyjne opierają się na metodach odwracalnych przy użyciu profesjonalnych materiałów konserwatorskich.

Akta stanu cywilnego zgodnie z § 28 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania aktów stanu cywilnego, sposobu prowadzenia ksiąg stanu cywilnego, ich kontroli, przechowywania i zabezpieczenia oraz wzorów aktów stanu cywilnego, ich odpisów, zaświadczeń i protokołów (Dz. U. z dnia 7 listopada 1998 r. Nr 136 poz. 884 ze zm.) przechowywane są w Urzędach Stanu Cywilnego przez 100 lat. Po upływie tego okresu przekazywane są do właściwych archiwów państwowych.

Księgi stanu cywilnego z obszaru, który na mocy umowy z dnia 16 sierpnia 1945 r. o polsko-radzieckiej granicy państwowej pozostał na terenie ZSRR przekazywane są do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie – na podstawie § 28 pkt 2 przywołanego rozporządzenia - po upływie 100 lat od ostatniego wpisu w księdze.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u