Globalnie w gorzowskiej ,,Szóstce"

Autor: źródło-www.gorzow.pl/Beata Sowińska, ZS6 Maja Bukowska 2014-12-01 08:46:43
W Zespole Szkół nr 6 w Gorzowie odbył się po raz pierwszy Tydzień Edukacji Globalnej (TEG), w którym udział wzięło łącznie 235 uczniów z klas 4-6 SP oraz 1-3 Gimnazjum. Tematem przewodnim Tygodnia Edukacji Globalnej 2014 było hasło ,,Edukacja dla Godności”. Celem Edukacji Globalnej jest przybliżenie społeczeństwu zagadnień dotyczących sytuacji uboższych krajów, jak również pokazanie wzajemnych zależności między Polakami a mieszkańcami krajów rozwijających się. Edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem oraz włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.
W trakcie Tygodnia Edukacji Globalnej w szkole odbywały się warsztaty, wykłady, prelekcje i pogadanki poświęcone edukacji globalnej - globalnych współzależności. Przeprowadzono dyskusje na temat korzyści płynących z dostępu do edukacji, a także konsekwencji niechodzenia do szkoły. W dyskusji pomogły projekcje filmów: ,,Slumdog”, ,,Szkoła z blachy” oraz film dokumentalny ,,Dzieci Afryki”.

Gimnazjaliści prezentowali dla uczniów z klas 4-6 SP przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne o sytuacji dzieci w krajach Globalnego Południa. Następnie odbyły się zajęcia dotyczące praw człowieka. W czasie godzinnych warsztatów przedstawiciele uczniów z klas 4-6 zapoznali się z krótką historią praw człowieka oraz wspólnie przeanalizowali poszczególne prawa, zastanawiając się, co mogą one znaczyć dla ucznia szkoły podstawowej. Później wykonali plakaty pokazując że, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój, wolność to wartości, które leżą u podstaw Edukacji Globalnej i edukacji praw człowieka.

Grupa kulturalna SU Gimnazjum w ramach TEG przeprowadziła warsztaty dla gimnazjalistów na temat łamania praw człowieka, podczas których obejrzano prezentację multimedialną, przedstawiającą przykłady łamania praw człowieka na całym świecie i wskazano jakie organizacje zajmują się obroną tych praw. Następnie odbyły się zajęcia w grupach, w których uczniowie wybrali osoby, w obronie których w tym roku uczniowie napiszą listy wsparcia w ramach Maratonu Pisania Listów z Amnesty International. W ten sposób młodzi ludzie dołączą do obrońców praw człowieka. W ramach obchodów TEG na terenie szkoły została także wykonana gazetka ścienna z materiałów dostarczonych przez Amnesty International.

Następny blok warsztatowy prowadzony przez SU Gimnazjum przeznaczony był dla uczniów klas 4-6 SP i odnosił się do jednego z praw znajdujących się w Deklaracji - prawa do posiadania mieszkania - uczestnicy warsztatów obejrzeli film o ubogiej społeczności mieszkającej w slumsach w Nairobi. W warsztatach wzięło udział 40 osób.

Członkowie Szkolnego SU Gimnazjum przygotowali także na korytarzu mini-instalację zawierającą całą Deklarację Praw Człowieka oraz plansze dotyczące różnych kwestii związanych z tą tematyką.

W piątek 28 listopada, SU zaprosił społeczność szkolną na specjalny apel poświęcony prawom człowieka. Uczniowie wyrecytowali prawa człowieka, a następnie zapalili świece - symbol Amnesty International.

Następnie podczas zajęć wychowawczych uczniowie klas gimnazjalnych realizowali scenariusze zajęć związane z prawem do edukacji.

Przez cały tydzień można było obejrzeć filmy poświęcone prawom człowieka w różnych częściach świata, a na głównym holu szkolnym była wyświetlana prezentacja o prawach człowieka, z tematem której mogli się zapoznać także najmłodsi uczniowie naszej placówki oraz ich rodzice. Grupa dziennikarska współpracując z Fundacja „MamMedia” przygotuje specjalny numer gazetki Internetowej dotyczącej praw człowieka oraz Edukacji Globalnej, by przybliżać społeczeństwu zagadnienia dotyczące sytuacji uboższych krajów, jak również pokazywać wzajemne zależności między Polakami a mieszkańcami krajów rozwijających się.

Ostanie przedsięwzięcie uczniów Gimnazjum w ramach TEG skierowane było do 5 i 6-latków. Dzieci zostały zapoznane z Deklaracją Praw Człowieka, Prawami Dzieci, wspólnie wykonując mapy mentalne określano, jak i komu należy pomagać. Dzieciom została przedstawiona także idea i misja działania Amnesty International.

Działania związane z szerzeniem idei Edukacji Globalnej zakończyły się wzięciem udziału w konkursie plastycznym i fotograficznym ilustrującym świat bez głodu, który ogłosił Regionalny Ośrodek Edukacji Międzynarodowej w Gorzowie. Plakaty oraz inne materiały informacyjne i scenariusze zajęć, organizatorzy otrzymali z PAH oraz z Amnesty International.

Koordynatorem projektu był SU Gimnazjum 6 z opiekunem Beatą Sowińską.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u