XIII Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Olsztynie

Autor: Łukasz Czarnecki-Pacyński 2014-12-01 20:37:32
Pięcioosobowe zespoły uczniów z siedmiu olsztyńskich gimnazjów wzięły w czwartek 27 listopada udział w XIII Międzygimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Olsztynie.
Siedem olsztyńskich gimnazjów o numerach: 7, 11, 12, 13, 14, 23 i 24 wyłoniło pięcioosobowe zespoły uczniów zainteresowanych historią swojego miasta, które zostały zaproszone na dwa warsztaty tematyczne. 30 października Joanna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Olsztynie oprowadziła młodych pasjonatów historii po olsztyńskich zabytkach, wprowadzając przy tym w tajniki ich profesjonalnej ochrony. Trzy dni później Iwona Bolińska-Walendzik, artysta plastyk, prezes Stowarzyszenia ARESZT SZTUKI, zaprosiła młodzież na warsztat pt. „Nowe Życie w Starych Murach. Zabytki w kulturze Olsztyna”. Poznali podczas niego tajniki rewitalizacji, czyli przywracania do życia starych obiektów, których zabytkową substancję trzeba przecież zachować, nie wyłączając ich jednak przy tym z normalnej eksploatacji. Tak, jak stało się to w przypadku przepięknej, secesyjnej Kamienicy Naujacka w Olsztynie, w której warsztat ów został zorganizowany.

Potem jeszcze tydzień, dwa intensywnych przygotowań i nadszedł wielki finał w sali gimnastycznej olsztyńskiego Gimnazjum nr 11. To w związku z obchodami stulecia urodzin sławnego patrona tej szkoły, Hieronima Skurpskiego, w tym roku po raz pierwszy zorganizowano finał konkursu właśnie w budynku szkoły. Przedtem odbywały się one na Zamku, w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, w Ratuszu oraz w olsztyńskiej Galerii BWA.

Jego pierwszy etap polegał na odpowiadaniu na pytania konkursowe przygotowane przez dwie specjalistki: wspomnianą wyżej Iwonę Bolińską-Walendzik oraz Joannę Mariuk, historyka sztuki i przewodnika. Każdy trzyosobowy zespół losował pytanie, po czym, jeżeli miał kłopoty z odpowiedzią na nie, mógł skorzystać z pomocy swojego dwuosobowego zespołu ratunkowego. Dobra odpowiedź dawała dwa punkty, niepełna lub udzielona przez zespół ratunkowy – jeden. Punktacja była na bieżąco uzupełniana, każdy zespół widział więc od razu, jak plasuje się na tle pozostałych.

W drugim etapie każdy zespół przedstawiał przygotowaną przez siebie czterominutową prezentację pt. „Spacerkiem po Olsztynie – najciekawsze zabytki miasta”. Tutaj jury kierowało się trzema kryteriami: merytorycznym, artystycznym oraz zgodności z tematem. Skoro merytorycznym, to nie zabrakło w większości tych produkcji sztandarowych olsztyńskich zabytków: Zamku i Katedry, obrazy których okraszono jednak nie tylko muzyką renesansową, ale także nowoczesnym hip-hopem. Oczywiście nie zabrakło też nieśmiertelnego motywu „Olsztyn Kocham” olsztyńskiego zespołu Czerwony Tulipan. Jedynym wyjątek stanowiła tu prezentacja Gimnazjum Nr 23, podczas której można było oglądać kościół św. Wawrzyńca w Gutkowie, prawdopodobnie najstarszy kościół w okolicy Olsztyna.

W przerwie konkursu zaśpiewał jeszcze zespół złożony z uczniów Jedenastki HOT ELEVEN.

Ostatecznie zwycięzcą konkursu zostało Gimnazjum nr 7 pod przewodnictwem Doroty Zarębskiej. Drugie miejsce zajęła Dwunastka a trzecie Czternastka.

Fot.: Łukasz Czarnecki-Pacyński
Fot.: Łukasz Czarnecki-Pacyński
Fot.: Łukasz Czarnecki-Pacyński
Fot.: Łukasz Czarnecki-Pacyński
Fot.: Łukasz Czarnecki-Pacyński

© 2018 Super-Polska.pl stat4u